Çukurova koşullarında farklı gübre dozu ve tohumluk miktarlarının kolzada verim ve kaliteye etkisi ile ön bitki değeri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 28074
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZ Çukurova Bölgesinde 1991 ve 1992 yallarında kışlık olarak ekilen biyolojik yazlık Westar, Semu DNK 86/225 ve Semu DNK 86/205 kolza çeşitlerinde 16.0, 20.0 ve 24.0 kg/da -N ile 0.6, 0.8 ve 1.0 kg/da tohumluk miktarı uygulamalarının verim ve bazı verim unsurları ile kolzanın ön bitki değeri üzerine etkisi incelenmiştir." 1991 yılında 20.0 kg /da N ve 0.8 kg/da tohumluk miktarı uygulamasında Semu DNK 86/225 çeşit inden 379.50 kg/da ile en yüksek tohum verimi alınırken, 1992 yılında en yüksek tohum verimi 256.50 kg/da ile yine 20.0 kg/da N ve 0.8 kg/da tohumluk miktarında ancak Westar çesitinde elde edilmiştir. En yüksek yag oranları (%47. 5-%48. 0) tohum veriminin aksine en düşük azot dozunda (16.0 kg/da N) Westar çesitinde alınmıştır. Her iki deneme yılında da azot dozu ve tohumluk miktarı uygulamalarının protein oranı üzerine etkisi önemsiz olmuştur, ön bitki değerini araştırmak amacıyla kolzadan sonra ekilen II. ürün mısırda elde edilen tohum verimi, buğdaydan sonra ekilen II. ürün mısırdan her iki deneme yılında da daha fazla olmuştur.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of different N-doses(16. 0. 20.0 and 24.0 kg/da) and different seeding rates (0.6. 0.8 and 1.0 kg/da) on the yield and some yield components of some biological summer cultivars of rape seed (Westar. Semu DNK 86/225 and Semu DNK 86/205) grown during the winter season' in the years of 1991 and 1992. In addition, the value of rape seed was evaluated as a previous crop. In 1991. the highest seed yields (379.50 kg/da) was obtained from cultivars of Semu DNK 86/225 grown in the plots applied 20.0 kg/da N, and 0.8 kg/da seeding rate. In contrast, the cultivar Westar grown in the plots applied 20.0 kg/da N, and 0.8 kg/da seeding rate gave the highest yield(256.50 kg/da) in the experimental year of 1992. The highest oil rate(% 47.5-48.0) was obtained from the cultivar Westar by the applying 16.0 kg/da N. In the both experimental years, crude protein rate was not significantly influenced by the N-doses and seeding rates. Second crop maize, grown after rapeseed gave high seed yield than that arown after wheat.