Farklı doğal takviyeli biyokompozitlerin su sorpsiyonu ve termal özelliklerinin incelenmesi
Investigation of water sorption and thermal properties of different natural reinforced biocomposites
  1. Tez No: 534333
  2. Yazar: KIANOOSH ZAMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNARE AHMETLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, doğal malzemelerden ceviz kabuğu, fındık kabuğu ve midye kabuğu epoksi kompozit malzemelerin hazırlanması için atık olarak geri dönüştürülmüştür. Kompozitlerin hazırlanmasında kullanılan diğer ucuz dolgu maddeleri, doğal biyokütle olan ceviz ve fındık kabuğu atıklarından elde edilen çarlardır. Midye kabuğu kompozitlerinde matris olarak 3 tür epoksi reçine: bisfenol-A tipi (NPEK), poliüretanla modifiye (NPER 133L) ve kauçukla modifiye (NPER 450) epoksi reçineler kullanılmıştır. Kompozitlerin TGA analizi, atık çarlarla midye kabuğunun termal dayanıklılığı önemli ölçüde arttığını göstermiştir. En iyi su sorpsiyon sonuçları midye kabuğu ile elde edilmiştir. Bisfenol-A tipi epoksi reçine ile hazırlanan MK kompozitlerinin temas açısı değerleri oldukça yüksek (111o-113.5o) olup su tutma değerleri %0.22 ile %0.32 arasında değişmiştir. Aynı epoksi reçine ile oluşturulan % 50'lik çar kompozitleri ise daha iyi yanma dayanıklılığı göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, walnut shell, hazelnut shell and mussel shell wastes from natural materials were recycled for the preparation of epoxy composite materials. Other cheap fillers used in the preparation of composites are natural biomass, walnut and hazelnut shell wastes. Three types of epoxy resins: bisphenol-A type (NPEK), modified with polyurethane (NPER 133L) and rubber modified (NPER 450) epoxy resins were used as matrix. TGA analysis of the composites showed that the thermal strength of the mussel shell increased significantly with the waste chars. The best water sorption results were obtained with mussel shell. The contact angle values of MS composites prepared with bisphenol-A type epoxy resin were quite high (111o-113.5o) and their water retention values ranged from 0.22% to 0.32%. The composites that produced with 50% filler loading and the same epoxy resin showed better flammability stability.