İki uçlu schiff bazlarının sentezi ve salen heteronükleer komplekslerin incelenmesi
The synthesis of two-tipped schiff bases and investigation of their salen heteronuclear complexes
  1. Tez No: 357013
  2. Yazar: SALİHA KIYAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H.İSMET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada Schiff bazı ligandı ve bu ligandın Salen metal kompleksleri sentezlenerek yapıları incelendi. Sentez kısmının ilk basamağında, ligand asetonotrilli ortamda sentezlendi. Daha sonra N,N'-bis(o-hidroksibenziliden)- etilendiamin' in (Salen) bileşikleri ve bu bileşiklerin Fe(III) ve Cr(III) köprü kompleksleri , [{FeSalen}2O], [{CrSalen}2O], metanollü ortamda literatüre uygun olarak sentezlendi. Son basamakta, sentezlenen ligand ile bu köprü kompleksleri sırasıyla reaksiyona tabi tutularak yeni kompleksler; [Fe(Salen)(4-(2-hidroksibenzilidenamino) benzoikasit)], [Cr(Salen)(4-(2- hidroksibenzilidenamino) benzoik asit)] sentezlendi. Sentezlenen komplekslerin Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) metalleri ile reaksiyonları sonucu heteronükleer metal kompleksleri elde edildi. Elde edilen ligand ve metal komplekslerinin yapıları; 1H-NMR Spektroskopisi, FT-IR Spektroskopisi, Elementel Analiz ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Schiff base ligands and their Salen metal complexes were synthesized in acetonitrile medium. The structure of synthesis ligands and complexes has been investigated. After syntheses of the five ligands completed, N,N'-bis(o-hydroxybenzylidene)-ethylenediamine (Salen) compounds and their Fe(III) and Cr(III) bridge complexes, [{FeSalen}2O], [{CrSalen}2O], were synthesized in accordance with the literature. At the last step, synthesized ligands and these bridge complexes were reacted in methanol medium under reflux and complexes; [Fe(Salen)(4-(2-hydroxbenzylideneamino)benzoicacid)], [Cr(Salen)(4-(2-hydroxbenzylideneamino)benzoicacid)] were synthesized. Heteronuclear metal complexes were optained with the reaction of synthesized complexes and Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) metals. Compounds were characterized by 1H-NMR and FT-IR Spectroscopy, Elementel Analsis.