Tanı test ölçütlerinde ROC eğrisi ve sınıflama analizlerinin karşılaştırılmasında kullanımı
ROC curves in diagnostic tests and a comparison of discriminant analysis and logistic regression
  1. Tez No: 357016
  2. Yazar: MEHMET SİNAN İYİSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Tanı testleri sağlık alanında hastalıkların teşhisinde kullanılır. Tanı testlerinin performansı ve daha kolay, daha uygun tanı testinin bulunması önemli bir sorundur. Tanı testlerinin performanslarının değerlendirilmesinde kullanılan duyarlılık ve seçicilik kavramları kullanılarak ROC eğrileri çizilir. Diskriminant (ayırma) analizi ve lojistik regresyon ikili sonuç değişkeni ile yapılacak olan sınıflamanın performanslarının değerlendirilmesi de yine ROC eğrileri ile yapılabilir. Bu çalışmada ayırma analizi ve lojistik regresyon analizinin performansları simülasyon çalışmasıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Diagnostic tests are of special importance. It is an important issue to find the better, easy and performant diagnostic test. Sensitivity and specificity are two concepts which are used in ROC curves when interpreting the performances of diagnostic tests. Interpreting the performances of discriminant analysis and logistic regression when outcome variable is dichotomous is also possible with ROC curves. We will concentrate on interpreting performances of these analyses with simulations.