İkincil yakma havasının katı yakıtlı kazanın ısıl performans ve emisyonuna etkilerinin araştırılması
Investigation of secondary firing air effects on boiler thermal performance and emission of solid fired boiler
- Tez No: 357017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Dik duman borulu bir sıcak su kazanında, uçucu gaz içeriği yüksek olan kömürün ısınması ile ortaya çıkan uçucuların yakılması için kullanılan ikincil havanın, kazan yanma verimi ve emisyonlar üzerine etkileri araştırılmıştır. Kazanda dört farklı özel yanma haznesi ile deneyler yapılmıştır. İkincil yakma havasının yanma haznesine, ne zaman, ne kadar süre ile, hangi konumda ve ne kadar debide verilmesi gerektiği araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; ikincil havanın, yanmanın ilk aşamasında, yakıt içindeki suyun buharlaşarak beyaz duman şeklinde yanma haznesinden uzaklaşmasından hemen sonra, yakıt miktarına bağlı olarak kısa süre ile, uçucu oluşumu devam ettiği sürece, oluşan alevin hemen üzerinden, kazana temin edilen birincil hava debisinin yaklaşık % 30'u kadar, türbülanslı olarak yanma haznesine temin edilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
On a vertical, smoke tubed, hot water boiler; the effects of secondary air which is used for burning volatiles that appear with heating of a high volatile content coal, on boiler combustion efficiency and emissions have been investigated. Experiments were carried out in four different ,special combustion chambers, on the boiler. When, how much time, in which position and at which flow rate the secondary combustion air must be supplied to the combustion chamber have been investigated. According from to the results it is determined that; at the first stage of combustion, right after the water in the fuel evaporates and leaves the combustion chamber as a white smoke, turbulated secondary air must be supplied to the combustion chamber, nearly above the formed flame, approximately at a rate of 30 % of the supplied primary air for a short while according to the amount of fuel and as long as the formation of volatiles continues.