Selçuklu ve Meram (Konya) ilçelerinde organik ve geleneksel patates üretim alanlarında avcı böcek türleri
Predator insect species in organic and conventional potato fields in Selçuklu and Meram disrict of Konya province (Turkiye)
- Tez No: 357068
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR ALAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, patates üretiminin önemli olduğu Konya iline bağlı Selçuklu ve Meram ilçelerinde organik ve geleneksel patates üretim alanlarında bulunan avcı böcek türlerinin belirlenmesi amacıyla 2013 yılının Haziran-Ekim aylarında yapılmıştır. İlçeleri temsil etmek üzere 3 köy seçilmiş, her bir köy için iki adet organik ve iki adet geleneksel üretim yapan patates üretim alanı belirlenmiştir. Avcı böceklerin toplanması için atrapla toplama yönteminden yararlanılmıştır. Böcekler, potasyum siyanürlü öldürme kavanozunda öldürüldükten sonra yöntemine uygun şekilde iğnelenip etiketlenmiştir. Yürütülen bu çalışma sonucunda 6 syrphid, 16 coccinellid, 3 anthocorid, 3 mirid, 2 lygaeid, 1 nabid, 1 chrysopid ve 1 reduviid türü olmak üzere toplam 33 avcı böcek türü bulunmuştur. Bulunan bu avcı böcek türlerinden; Orius niger ve Orius minutus birlikte 1415 adet, Hippodamia variegata 454 adet, Nabis pseudoferus 169 adet, Sphaerophoria scripta 153 adet ergin ile en bol bulunan türler olmuştur. Adalia decempunctata, Adalia bipunctata, Propylaea quatuordecimpunctata, Scymnus subvillosus, Subcoccinella vigintiquatuorpunctata, Deraeocoris serenus, Deraeocoris ruber 'den sadece birer örnek yakalanmıştır. Geleneksel ve organik üretim yapılan patates tarlalarında avcı böcek varlığı bakımından belirgin bir farklılık gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to observe predator insect species in organic and conventional potato production fields in Selçuklu and Meram disctrict of Konya province. The insects was collected with sweep net method in the potato fields between June and October in 2013. To represent the district 3 villages was selected. The study was made in two organic and two conventional potato production areas in each village. Sweeping methods was used for collecting the insects. The insect adults were killed in a poison jar with potassium cyanide, and labelled and pinned according to the standard method. At the end of the study it was determined totally 33 predator species. The species number and their families; 6 syrphid, 16 coccinellid, 3 anthocorid, 3 mirid, 2 lygaeid, 1 nabid, 1 chrysopid and 1 reduviid species. Among the collected species, Orius niger and Orius minutus (1415 adult ), Hippodamia variegata (454 adult), Nabis pseudoferus (169 adult), Sphaerophoria scripta (153 adult) were more abundant than the others. It was found only one sample from Adalia decempunctata, Adalia bipunctata, Propylaea quatuordecimpunctata, Scymnus subvillosus, Subcoccinella vigintiquatuorpunctata, Deraeocoris serenus, Deraeocoris ruber. It was not observed any difference in terms of presence of the predators distinctly.