Çalışanların iş tatmin düzeylerinin bulanık analitik hiyerarşi proses yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of employee's job satisfaction levels using fuzzy analytic hierarchy process method
- Tez No: 357069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ERBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Erzincan ilinde MEB'e bağlı okullarda çalışan öğretmenlerin okul türlerine göre iş tatmin düzeyleri Bulanık Analitik Hiyerarşi Proses (BAHP) yöntemi ile belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada BAHP yaklaşımlarından Chang'in (1996) önerdiği yöntem kullanılmıştır. Veri setini oluşturmak amacıyla Erzincan ilinde MEB'e bağlı okullarda çalışan öğretmenlere Spector'un iş tatmin anketi uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında analiz edilmiş ve okul türüne göre iş tatmin düzeyleri incelenmiştir. Buna göre genel iş tatmin düzeyinin en yüksek olduğu öğretmen grubu ilkokul iken, en düşük tatminin ortaokul öğretmenlerinde olduğu görülmüştür. Ayrıca ilkokul öğretmenlerinde iş tatminini en yüksek etkileyen faktör“işin doğası”iken ortaokul ve lise öğretmenlerinde“operasyon prosedürler”faktörünün en yüksek tatmin düzeyine sahip olduğu görülmüştür. En düşük iş tatmin düzeyi ilkokul öğretmenlerinde“ekstra primler”ve“iletişim”faktörlerinde iken, ortaokul öğretmenlerinde“ekstra primler”ve“muhtelif ödüller”, lise öğretmenlerinde ise“ekstra primler”faktörlerinde olduğu tespit edilmiştir. İş tatminini etkileyen ana unsurların tatmini etkileme bakımından farklı ağırlıklara sahip olacağı varsayımıyla bu unsurlara çok kriterli karar verme yöntemlerinden BAHP uygulanmıştır. Uygulama sonucunda ağırlıklandırmadan önce elde edilen tatmin düzeylerinin ve sıralamalarının farklılaştığı görülmüştür. BAHP yöntemi entegre edildikten sonra genel iş tatmin düzeyinin en yüksek olduğu öğretmen grubunun lise olduğu, en düşük tatminin ise ortaokul türünde olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca ilkokul öğretmenlerinde iş tatminini en yüksek etkileyen faktör“yönetim”iken ortaokul ve lise öğretmenlerinde“çalışma arkadaşları”faktörünün en yüksek tatmin düzeyine sahip olduğu görülmüştür. En düşük iş tatmin düzeyinin ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinde“muhtelif ödüller”faktöründe olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the job satisfaction levels of teachers, work for the Ministry of National Education in Erzincan, as to kinds of schools is tried to be determined by using“fuzzy analytic hierarchy process (FAHP) method. In this study, the method that Chang(1996) offers one of FAHP approaches is used. To form the data set, the job satisfaction questionarre of Spector's is applied to the teachers that work for the Ministry of National Education in Erzincan. The data is analyzed in SPSS 21.0 programme and the job satisfaction levels as to schools kinds is studied. As a result, It's seen that the common job satisfaction level is the highest at primary school, on the contrast, It's the lowest at secondary school besides. ”the nature of job“ is the most effective factor of job satisfaction for primary school teachers, on the other hand ”the procedure of operation“ is the most effective factor for primary and high school teachers. The lowest satisfaction levels are fixed as ”extra premiums“ and ”communication“ factors for primary school teachers; ”extra premiums“ and ”various prizes“ factors for secondary school teachers; ”extra premiums" for high school teachers. This is a hypotesis that the effect of main components has different efficient of job satisfaction is used one of the multiply criterion method which is FAHP. As a result of application, satisfaction level and serialisation has reached differences. After the integration of FAHP general job satisfaction is realised at the highest level of teacher group at high schools. Oppositely, the lowest level of teacher groups at secondary schools. In addition to these the pickest effect of job satisfaction is ''Management''. Moreover, collegues are the highest satisfaction level of secondary and high school teachers, the lowest job satisfaction level of primary, secondary and high scool teachers which is varios prize is determined.