Effective compaction of bituminous layers
Bitümlü tabakaların efektif sıkıştırılması
- Tez No: 35715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZ BİTÜMLÜ TABAKALARIN EFEKTİF SIKIŞTIRILMASI VARLIK,Atayla Yüksek Lisans Tezi, İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ayhan İNAL Şubat, 1994, 121 sayfa. Bu tezin amacı Gerede-Ankara Otoyolu Projesinde kullanılan değişik tipteki (Statik, Vibrasyonlu, Lastik Tekerlekli) silindirlerin sıkıştırma güçlerinin bulunması ve bitümlü tabakaların (Aşınma, Binder, Bitümlü Temel) efektif olarak sıkıştırılmasıdır. Bu kapsamda bitümlü tabakaların sıkıştırılma oranları gözlenmiştir. Sıkıştırma oranları, silindirlerin bitümlü tabaka üzerinden bir gidiş ve dönüşünden sonra Nükleer Yoğunluk ölçer ile tespit edilmiştir. Daha güvenilir değerler elde etmek için Nükleer Yoğunluk ölçer ve karot okumaları korole edilmiştir. Ayrıca mühendislik işlerinde ekonomi de önemli olduğu için pas sayılarının bulunmasında sıkıştırma ekipmanlarının işletim maliyetleri de dahil edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sıkışma Oranı, Bitüm, Karot Okumaları, Nükleer Yoğunluk ölçer. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 624.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTIVE COMPACTION OF BITUMINOUS LAYERS VARLIK, Atayla M.S. in Civil Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ayhan İNAL February, 1994, 121 pages. The aim of this thesis is to find the compaction efforts of different types of rollers (Static, Vibratory, Pneumatic) and effective compaction of bituminous layers ( Wearing, Binder, Asphalt Treated Base) applied at Gerede - Ankara Motorway Project. Within this scope compaction rates of bituminous layers are observed. The compaction rates are measured by Nuclear Density Gauge after one round pass of rollers. For obtaining more reliable results, compaction rates measured by Nuclear Density Gauge are correlated by core density readings. Moreover since economy has importance in engineering works, operation costs of compaction equipments are also introduced as a factor in finding the number of passes. Keywords : Compaction Rate, Bitumen, Core Density Readings, Nuclear Density Gauge. Science Code : 624.04.01 111