Seyhan baraj gölü'nde kullanılan balık yakalama aletlerinin yapısal özelliklerinin belirlenmesi
The investigation of structural characteristics of fishing gears used in Seyhan dam lake
  1. Tez No: 357186
  2. Yazar: OĞUZHAN SEFER METE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, Seyhan Baraj Gölü balıkçılığında kullanılan av aletlerinin yapısal özeliklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Arazi çalışmaları Aralık 2011 ile Kasım 2012 tarihleri arasında yürütülmüştür. Ayrıca, baraj gölündeki ticari ve amatör balıkçılara anket uygulanmıştır. Anket çalışmaları neticesinde balıkçılığın sosyo-ekonomik yapısı analiz edilmiştir. Baraj gölünde ticari balıkçılık faaliyetleri galsama ağları ve fanyalı ağlar ile yürütülmektedir. Amatör balıkçılıkta ise çeşitli özelliklerde olta kullanılmaktadır. Ticari ve amatör balıkçılıkta Sazan (Cyprinus carpio), Sudak (Sander lucioperca), Kadife (Tinca tinca), İsrail sazanı (Carassius gibelio) ve Yayın (Silurus glanis) türleri avlanmaktadır. Seyhan Baraj Gölü'nde herhangi bir balıkçılık yönetim planı uygulanmamaktadır. Eldeki imkânlarla mümkün olduğu kadar fazla balık yakalama çabası mevcuttur. Göldeki balık populasyonlarının yıllık verimleri hesaplanmalı ve balıkçılık buna göre yönetilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the structural characteristics of fishing gears used in the Seyhan Dam Lake. Field surveys were conducted between December 2011 and November 2012. In addition, it was conducted a poll with fishermen engaged commercial and amateur fishery. As a result of poll studies, the socio-economic structure of fishery was analyzed. Commercial fishing activities in the dam lake were conducted with gillnets and trammel nets. Hand lines with a variety of property were used in amateur and recreational fishing. In commercial and amateur fishery, it was caught species of Carp (Cyprinus carpio), Zander (Sander lucioperca), Tench (Tinca tinca), Crucian carp (Carassius gibelio) and Cat fish (Silurus glanis). Any fishing management plain has not been applied in the Seyhan Dam Lake. There is effort to fish catching as much as possible. Annual yield of fish populations must be calculated and fisheries must be managed according to data acquired.