A language visualization system
Doğal dilin görselleştirilmesi
- Tez No: 357216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YURET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada doğal dilin 3 boyutlu sahnelere dönüştürülmesini sağlayan yeni bir sistem tasarımı sunulmaktadır. Dilin görselleştirilmesini sağlayan bu sistem, soyut olmayan isimleri, bu isimleri niteleyen görünür etkisi olan sıfatları ve konum belirten sözcükleri doğal dil cümlelerinden anlayıp dinamik olmayan 3 boyutlu sahnelere çevirmekte ve bunları doğal dil işleme araçlarını, 3 boyutlu model galerilerini ve dil ile ilgili bilgi kaynaklarını kullanarak, kurallara dayalı olarak yapmaktadır. Bu sistemin anlatımında aynı zamanda dilin genelliği ve belirsizliğini gidererek onu 3 boyutlu olarak görselleştirebilecek teknikler sunulmaktadır. Bu sahne yaratma işlemi sonrasında bilgisayarın sahne ile ilgili bazı çıkarım sorularını cevaplayabileceği bir arayüz de tanıtılmaktadır. Sistemin, sadece dil işleme teknikleri kullanılarak zor cevaplanabilecek bazı çıkarım sorularına, gerçek dünyayı canlandırarak sadece dilden elde edebileceği bilgilerin yanında 3 boyutlu dünya ile ilgili fazladan edindiği bilgileri kullanarak cevap vermesini sağlayan yöntemler anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel language visualization system is presented that converts natural language text into 3D scenes. The system is capable of understanding some concrete nouns, visualizable adjectives and spatial prepositions from full natural language sentences and generating 3D static scenes using these sentences. It is a rule based system that uses natural language processing tools, 3D model galleries and language resources during the process. Several techniques are shown that deals with the generality and ambiguity of the language in order to visualize the natural language text. A question answering module is built as well to answer certain types of spatial inference questions after the scene generation process is completed. The system demonstrates a new way of solving spatial inference problems by not only using the language itself but with the extra information provided by the visualization process.