Integration of a maze shield into digital asic design flow for hardware attack resistant ICs
Labirent tabanlı kalkan tasarımlarının donanımsal saldırılara dayanıklı entegre devreler için olan çip akışına eklenmesi
  1. Tez No: 882881
  2. Yazar: CAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL FAİK BAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde otomotivden bankacılığa kadar pek çok sektörde entegre devrelerin kritik verileri saklaması ve işlemesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Yazılım güvenliği güç kazandıkça, saldırganlar direkt olarak bu entegre devreleri içeren çiplere fiziksel yöntem-ler ile saldırı yapmaya başlamışlardır. Bunlardan şu an en bilinenleri Mikroprobe ve Odaklanmış İyon Işını kullanılarak yapılan saldırılardır. Bu saldırıda amaç, ̧cipin dış katmanlarını iyon ışını ile oyup içerideki verilere mikroprobe ile dokunarak, herhangi yazılımsal bir sisteme ihtiyaç duymadan, ̧cipin içinde akan sinyallere erişmektir. Bu tezin amacı Mikroprobe ve Odaklanmış Iyon Işını ile yapılacak olan saldırılara dayanıklı bir çip üretebilmek için gerekli olan tüm aşamaları içeren bir akışı geliştirmek ve 65nm TSMC LP teknolojisi üzerinde uygulamaktır. Çalışma ilk olarak kritik verilerin çip üzerinde bulunduğu bölgeyi koruyabilmek için otomatik kalkan üretmeyi ve üretilen kalkanın zaman içinde saldırıya uğrayıp uğramadığını tespit edecek kontrol devresini ve bu devrenin kalkan ile bağlantısını içerir. Üretilen kalkanın kolay bir ̧sekilde takip edilmesini engellemek için karmaşık bir labirent algoritması olan AFSA baz alınmıstır. Üretilen labirent, labirenti kalkan yapısına dönüştüren bir fonksiyon tarafından etrafı taranarak Hamiltonian döngüye dönüştürülür. Üretilen kalkan, 3 boyutlu görsel fonksiyonu sayesinde incelenebilir hale getirilir. Bu fonksiyon sayesinde üretilen labirentin karmaşıklığı ve doğruluğu kontrol edilir. Üretilen kalkan, sayısal tasarım araçlarının anlayabileceği bir dil olan LEF dosya formatına dönüştürülür. Dönüştürülen kalkan, kontrol devresi ve korunacak devre ile beraber sayısal ̧cip tasarım akışından geçirilir. Akış sonunda üretime hazır güvenli ̧cip oluşturulmuş olur. Aynı zamanda tasarlanmış olan çip başarılı bir şekilde üretim için gönderilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing use of Integrated Circuits (ICs) in various sectors such as automotive and banking, it has become inevitable to use them for storing critical data. As software security has strengthened, attackers have shifted to direct physical attacks on chips. One such attack involves using Microprobes and Focused Ion Beam (FIB) for structured intrusion. In this type of attack, the goal is to mill the outer layers of the chip with an ion beam and touch the internal data with a microprobe, gaining access to the signals inside the chip without the need for any software-based system. The objective of this thesis is to develop a flow that implements all the stages required to produce a chip resilient to attacks using Microprobes and Focused Ion Beams. The chip to be produced, containing critical information, will have a shield structure above the location of critical data and a control circuit below to detect any external attacks on the shield. The first step involves creating the shield to be placed on the chip. To prevent easy tracking of the generated shield, a complex maze algorithm called AFSA is employed. The generated maze is traversed by a function that converts the maze into a Hamiltonian cycle, transforming it into a shield structure. The produced shield is made examinable through a 3D visualization function. This function is used to check the complexity and accuracy of the generated maze. The generated shield is then transformed into the Library Exchange Format (LEF) file format, a language understood by digital design tools. The converted shield, along with the control circuit and the circuit to be protected, undergoes the digital chip design flow. At the end of the flow, a production-ready secure chip is created and sent for tape-out.