Silindirik yüzeylerde klasik bohr-sommerfeld kuantizasyonunun yüksek manyetik alanlar altında incelenmesi
Investigation of classical bohr-sommerfeld quantization on cylindrical surfaces under high magnetic fields
  1. Tez No: 357225
  2. Yazar: SERHAN SEYYARE AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİF SIDDIKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, dik bir manyetik alana maruz bırakılan iki boyutlu elektron sisteminin kenar durum enerjileri belli sınır şartları altında yarı klasik yaklaşıklık ile incelenmiştir. Tek boyutlu harmonik osilatör problemine eşdeğer olan sistemin enerji özdeğerleri Maslov indeksi ile ilişkilendirilmiştir. Özdeş problem silindir bir yüzey için yarı analitik ve yarı nümerik olarak hesaplanmıştır. Nümerik modelleme ile silindir bir geometri üzerinde tanımlanan kuantum nokta kontaklar ve kuantum Hall çubuğu yapılarında sıkıştırılamaz şeritlerin oluşum şartları incelenmiştir. Sıkıştırılamaz şeritlerin kalınlıkları ve konumları Landau seviyeleri olarak bilinen spinsiz parçacık durumu ve Zeeman yarılması olarak bilinen spinli parçacık durumu için belirlenmiştir. Şeritlerin kapalı ilmik formunda biçimlendiği manyetik alan değerinde Aharonov-Bohm fazını gözleyebilme şartları öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, the edge state energies of the two dimensional electron system ,which is subjected to a high perpendicular magnetic field, is investigated in the presence of the certain boundary conditions within semiclassical approximation. The eigenvalues of the energy of the system which is equivalent to one dimensional harmonic problem is related to Maslov index. Same problem is calculated semi-analytical and semi-numerical for a cylindrical surface. The formation condition of the incompressible strips are investigated for both quantum point concats and quantum Hall bar which is defined on a cylindrical surface by numerical modeling. The width and the location of the incompressible strips are obtained for a spinless particle called Landau levels and a spin particle called Zeeman gap. The observation conditions of Aharonov-Bohm phase are predicted at the value of the magnetic field where the incompressible strips are formed as a closed loop.