Depo yerleşim düzenlemesi probleminin metasezgisellerle çözümü
Solving warehouse layout problem with metaheuristics
  1. Tez No: 357234
  2. Yazar: EMRE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ALP BARAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Teknolojinin artan bir hızla gelişmesi ve rekabetin artması ile ortaya çıkan baskılar tedarik zincirinde yer alan tüm şirketler üzerinde hissedilmektedir. Söz konusu baskılar ile birlikte müşteri taleplerinin de hızlı değişimlere uğraması tedarik zincirinde yer alan lojistik operasyonların birbirleriyle entegre biçimde gerçekleştirilmesini gerektirmektedir. Bu bağlamda üzerinde durulması gereken en önemli unsurlardan birisi de depolardır. Müşteriler ile tedarikçiler arasında köprü rolü üstlenen depoların, görevlerini amacına uygun bir şekilde gerçekleştirebilmeleri depoların ne kadar iyi düzenlendiğine bağlıdır. Bu noktada depo yerleşim düzenlemesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada, değişken yüksekliğe sahip paletler için depo yerleşim düzenlemesi problemi modeli geliştirilmiştir. Geliştirilen modelin NP-zor yapısından dolayı, metasezgisel yöntemlerden biri olan parçacık sürü optimizasyon (PSO) algoritması kullanılmıştır. PSO algoritması için geliştirilmiş mevcut sınırlandırma yöntemlerine ek olarak iki yeni sınırlandırma yöntemi önerilmiştir. Ayrıca, çözüm uzayını daraltarak parçacıkların en uygun ve en iyi sonucu bulma olasılığını artırmayı sağlayan parçacıkların başlangıç minimum değerleri için yeni bir atama algoritması önerilmiştir. Geliştirilen algoritmalı PSO algoritması ve standart PSO algoritması farklı örnek problemler üzerinde uygulanarak, elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, en iyi sonucu veren yöntemlerin depo raf sistemi konfigürasyonu ve depo yerleşim boyutlarına ilişkin verdiği sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emerging pressures caused by the rapid development of technology and increase of competition, are perceived by all companies in the supply chain. Due to the rapid changes of customer demands along with these pressures, logistics operations within the supply chain need to be integrally performed. In this context, warehouses are one of the important elements that need to be focused on. Warehouses, taking the role of bridge between customers and suppliers, can only perform their duties accordingly their purposes, if only they organized well. At this point, warehouse layout becomes an important issue. In this study, a warehouse layout problem model for pallets with variable height is developed. Due to the NP-hard nature of the developed model, one of the metaheuristics methods particle swarm optimization (PSO) algorithm is used. Two new boundary conditions are proposed in addition to the current boundary conditions developed for PSO algorithms. Besides, a new assignment algorithm for particles' initial minimum values is proposed which provides the particles increase the probability of finding the most appropriate and best results by narrowing the solution space. The PSO algorithm with proposed algorithm and standard PSO algorithm are applied on different problems, and the obtained results are compared. At the end of comparison, results obtained from the methods that give the best solutions in terms of warehouse rack configuration and warehouse layout dimensions are presented.