Simulation study of the rack orientation of a warehouse
Bir depoda raf yerleşiminin benzetim çalışması
- Tez No: 42833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN AKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Öz Bugünün iş dünyasında üretim ve dağıtım sistemlerinin inceleme ve tasarlanmasında en kabul görmüş ve kanıtlanmış yöntemlerden biri bilgisayar benzetimidir. Bursa bölgesinde dayanıksız tüketim mallarının dağıtımında lider olan Seçkin Onur Ltd'in incelenmesi, simulasyonun kullanımı ve sonuçta bir şirkete büyük parasal tasarruflar getirmesine iyi bir örnektir. Yeni bir büyük depo inşa edilmesi aşamasında Seçkin Onur, raf yerleşimi için iki alternatifi, yatay ve dikey yerleşimi değerlendirmek istemiştir. Bu tez, alternatifleri, kesikli olay simulasyonu modeli kurarak incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın odak noktası sipariş derleme verimliliğidir. Siparişlerin karşılanması için taşıyıcıların katettiği toplam mesafe kaydedilmekte ve bu değer karar almaya esas teşkil etmektedir. Sisteme uygun bir model geliştirilmesinde SIGMA simulasyon modelleme yazılımının öğrenci versiyonu kullanılmıştır. Yazılım, modeli gerçek verilerle çalıştırmaya uygun değildir, bu nedenle denemeler temsili verilerle yapılmış ancak problemin tüm unsurlarının korunması sağlanmıştır. Modelin, her iki yerleşimin parametreleriyle çalıştırılması sonucunda dikey yerleşimin yatay yerleşime göre daha üstün olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most widely accepted and proven methods of analyzing and designing production, distribution systems in today's workplace is through the use of computer simulation. A good example of how simulation can be used and, in turn, can save a company substantial money, is the case of Seçkin Onur Ltd., a leader in the distribution of fast moving consumer goods in Bursa region. In the process of building a new large warehouse, Seçkin Onur wanted to consider two layout alternatives for racks; vertical and horizontal. The thesis intends to analyze the alternatives by building a discrete event simulation model. The focus of the study is the picking efficiency. The total traveling distance of the pickers to process the orders are tracked and used for decision making. The student version of SIGMA simulation modeling software is utilized to develop a model for the system. The software was not capable of handling the model with the actual data, hence runs were made using representative data, keeping all aspects of the problem valid. Execution of the model with parameters of the two layouts reflected that the vertical design dominates the horizontal design.