Bilgisayar destekli kavram haritalama yönteminin sekizinci sınıf öğrencilerin genetik kavramlarını anlamalarına etkisi
The effect of computer-based concept mapping method on eight grade students' understanding of genetic concepts
  1. Tez No: 357279
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL KOÇ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Genetik, Education and Training, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmanın amacı yapılandırmacı öğrenme kuramına dayalı bilgisayar destekli kavram haritalama yönteminin sekizinci sınıf öğrencilerinin“Hücre Bölünmesi ve Kalıtım”ünitesinde yer alan temel genetik kavramları anlamalarına etkisini araştırmaktır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2012–2013 eğitim öğretim yılının birinci yarısında İstanbul ili, Fatih ilçesi, Atatürk İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 41 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Eşitlenmemiş ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanan araştırmada, deney grubuna bilgisayar destekli kavram haritalama yöntemi uygulanmıştır. Kontrol grubunda konu öğretmen merkezli geleneksel öğretim yöntemleri ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak uygulama öncesi ve sonrasında her iki gruba Genetik Kavramsal Anlama Anketi (GKAA) uygulanmıştır (Lewis & Wood-Robinson, 2000). Ayrıca, deney grubu ile bilgisayar destekli kavram haritaları yapılmıştır. Veri analizinde, Wilcoxon Testi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. Mann-Whitney U Testi sonuçlarına göre, uygulama öncesi kontrol ve deney gruplarının GKAA ön test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, Wilcoxon Testi sonuçlarına göre, uygulama sonrası iki grubun GKAA son test sonuçları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Bu fark, deney grubu öğrencilerinde daha fazladır. Buna göre, bilgisayar destekli kavram haritalama yönteminin öğrencilerin kavramsal anlama düzeyini artırmada etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of computer-based concept mapping method, which is based on constructivist learning theory on eight grade students' understanding of basic genetics concepts regarding unit of“Cell Division and Heredity”. This study was conducted in first semester of 2012-2013 academic year at Ataturk Elementary School from Fatih district of Istanbul with 41 eight grade students. In this study, which is based on nonequivalent pretest-posttest control group quasi-experimental research design, students in the experimental group instructed with computer-based concept mapping method. However, students in the control group received teacher-based traditional instructions. As a data collection tool, before and after the application, students in the each groups was given“Genetic Conceptual Understanding Survey”(Lewis & Wood-Robinson, 2000). In addition, computer-based concept maps were created with experimental group students. Wilcoxon Test and Mann-Whitney U Test were utilized in the data analysis. The results of the Mann-Whitney U Test revealed no significant difference between the scores of the Genetic Conceptual Understanding Survey for the control and experimental groups in the beginning of the treatment. However, the results of the Wilcoxon Test showed a statically significant difference between the control and experimental groups at the end of the treatment. Moreover, this difference was higher in the experimental group than in the control group. Accordingly, computer-based concept mapping method is effective in increasing students' conceptual understanding was determined.