İş sağlığı ve güvenliği kapsamında risk analizi ve metal sektöründe bir uygulama
Risk analysis under the framework of occupational safety and health and a deployment in metal sector
  1. Tez No: 357290
  2. Yazar: TOMRİS EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AVNİ YÜCEL ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
2005-2006 yıllarında yapılan ILO tahminlerine göre, dünyadaki işgücü sayısı 3 milyar civarında olup, her yıl dünyada 4 gün ve daha fazlasının kaybına neden olan iş kazalarının sayısı 337 milyon, iş kazaları ve meslek hastalıklarından ölüm sayısı ise 2.31 milyondur. Ülkemiz ölümlü iş kazalarında Avrupa'da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. 1946'dan 2011 yılına kadar ülkemizde“iş kazaları”sonucu ölen işçi sayısı 59 bin 300'e ulaşmış durumdadır. Her yıl ortalama 1072 işçi hayatını kaybetmiştir. Görüldüğü üzere, rakamlar ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği alanında yaşanan sorunların kabul edilemezliğini bize göstermektedir. Bu çalışmada metal sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede risk değerlendirmesinin yapılması ve uygun değerleme metodunun seçilerek işletmede çalışan işçilerin güvenli bir ortamda yüksek moral ve motivasyon çalışmalarının sağlanması istenmiştir. Sağlanan bu motivasyon artışı ile şirketin daha verimli üretim yapması amaçlanmaktadır. Yapılan çalışmada risk değerlendirme karar matrislerinden olan L tipi matris kullanılmıştır. İşletmede saha turları düzenlenerek yüksek riskli 12 süreç belirlenmiş ve belirlenen bu süreçler için risk değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan risk değerlendirmesi sonucuna göre işletmede en büyük tehlikelerin elektrik sistemleri, makinelerin koruyucusuz olması ve kişisel koruyucuların kullanılmamasından kaynaklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the estimations of ILO that were conducted in 2005-2006, the workforce in the world is around 3 billion people, with 337 million annual occupational accidents which cause 4 days or more loss of work; and the annual work-related deaths are 2.31 million. Considering the work-related accidents with death, our country has the first place in Europe and the third place in the world. The total number of workers died as a result of“work-related accidents”in our country between 1946-2011 has reached to 59.300. These numbers clearly indicate the unacceptability of the problems in occupational safety and health in our country. This work aims to make the risk assessment in a company which operates in metal sector, and by choosing the appropriate assessment method, to provide the workers in the company a working environment in which they would work safely with a high moral and motivation. It is expected that this increase in the motivation will help the company to produce more effectively. Among the risk assessment decision matrixes, the L type matrix is used in this work. Field tours were conducted in the company where 12 high risk processes were determined and risk assessment was implemented for each of these processes. After the risk assessment conducted, electrical systems, unprotected machines and the lack of personal preventatives were determined as the most important reasons of possible threats in the company.