Uydu ve kablo tv şebeke topolojisi için analitik hiyerarşi süreci ve coğrafi bilgi sistemleri ile yer seçimi
Analytical hierarchy process for satelli̇te and cable tv network topology and sete selection with geographical information systems
- Tez No: 357296
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Kablo TV hizmeti veren işletmeler için en önemli sorunlardan biri yatırım yapmak için aday yerler arasından en iyi yerin seçilmesidir. Yanlış yapılan seçimler, işletmenin yaptıkları yatırımların geri dönüş sürelerinin uzamasına, hatta işletmenin zarar etmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmada Kablo TV ağ topolojisi kurulumu için yer seçimi etmenleri incelenerek, analitik hiyerarşi prosesi ve coğrafi bilgi sistemlerini kullanarak yerleştirilen ağ sisteminde olumsuzlukların en aza indirilerek kurulum sonrasında kazancın işletme açısından en yüksek düzeye getirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan yer seçimi çalışmasının çok ölçütlü olması nedeniyle benzer durumlarda başarısını kanıtlanmış olan Analitik Hiyerarşi Yöntemi tercih edilmiştir. Çalışma İstanbul ilçesinde Kablo TV ağ topolojisi kurulumu için belirlenen üç aday yer arasından en uygun olanını seçmek amacıyla yapılmıştır. Uygulamada avantaj, fırsat, maliyet ve risk başlıkları altında toplam 13 ölçüt belirlenerek değerlendirilmiştir. Kurulan hiyerarşik yapı göz önüne alınarak yapılan ikili karşılaştırmalar sonucunda, karar sürecini en çok etkileyen ölçütün avantaj olduğu, bunu fırsat, maliyet ve risk ölçütlerinin izlediği görülmüştür. Kablo TV ağ topolojisi yer seçimi için değerlendirilen Zeynep Kamil, Valide-i Atik ve İcadiye seçeneklerinden Zeynep Kamil semtinin belirlenen ölçütlere en uygun semt olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems that companies serving cable TV encounter is choosing the most appropriate place to invest among the nominee places. Bad choices may cause to extend the process of returning on investment and even to make a loss. In this study, to be brought to the highest level of acquisition has been intended in context of business perspective by examining the site selection factors, using geographic information system and the analytic hierarchy process, and minimizing the negations placed in the network system after installation. As this selection of location has multi -criteria, Analytic Hierarchy Process has proven successful implementations in similar cases, Thus, in this study Analytic Hierarchy Process is preferred. In this project, in the Istanbul district designated for the installation of cable TV network topology where three candidates was conducted to select the most appropriate ratings. Benefits , opportunities , costs and risks under the title of 13 criteria are specified and reviewed in practice. Bilateral negotiations that are handled by considering the hierarchical structure show that“advantage”has the greatest impact on the deciding process. Scope, cost and risk criterions following the advantage are determinated. It is found out that Zeynep Kamil is the most suitable district among the Valide-I Atik and Icadiye districts according to determined criterions for cable tv network topology.