Müze kavramı ve müze yapılarının iç mekanlarının İstanbul'dan örneklerle incelenmesi
Analyze of the museum concept and interiors of museum buildings with examples from Istanbul
  1. Tez No: 357295
  2. Yazar: ONUR AZİZ ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN SEÇER KARİPTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yunan mitolojisinden başlayarak, toplama, biriktirme ve bir araya getirme kavramlarının bir araya gelmesiyle oluşan müze kavramı, tarihsel bir değişim içerisindedir. İlk olarak Avrupa'da başlayan bu kavram, Osmanlı İmparatorluğu döneminden başlayarak, cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizde de gelişmeye başlamıştır. Müze biliminin oluşması ile, sergilenecek eserlerin niteliğine göre tasarlanan müze yapıları ile birlikte konseptler oluşmaya başlayarak, sergilemede tasarım unsurları ve etkenleri üzerine pek çok çalışma yapılmıştır. Gelişen teknoloji ile ziyaretçileri bilgilendirmeye ve merak uyandırmaya yönelik metodlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, edinilen bilgiler doğrultusunda İstanbul'da üç müze örneği belirlenerek incelenmiştir. Bu örnekler, Topkapı Sarayı Müzesi, Dolmabahçe Sarayı Müzesi ve Sakıp Sabancı Müzesidir. Osmanlı İmparatorluğu döneminden günümüze ulaşmış bu yapılar, tarihsel süreçte çeşitli dönemlerden geçerek günümüzde müzeye dönüştürülerek ziyaretçilere açılmıştır. Sergilenen eserlerin içinde bulunduğu koşullar değerlendirilmiş, buna göre sergileme üniteleri, kullanılan malzeme, aydınlatma, güvenlik gibi kavramlar incelenmiştir. Günümüz ziyaretçi ihtiyaçları doğrultusunda yapıların, müzeye dönüşümleri sonrası almış oldukları ekler de inceleme konusu arasındadır.
Özet (Çeviri)
Starting from Greek mythology, collection, accumulation, and consists of a combination of the concept of bringing together the concept of the museum, is in an historic change. Firstly, this concept started in Europe, the Ottoman Empire period, starting after the proclamation of the republic began to flourish in our country. With the formation of museum, depending on the nature of the works will be featured along with the structure of the museum designed to form concepts , starting on exhibit design elements and factors , many studies have been made. With the developing technology to inform visitors and to arouse the curiosity of the method is developed. In this study, based on information determined and samples were examined three museums in Istanbul. These examples, Topkapı Palace Museum, Dolmabahçe Palace Museum and is Sakıp Sabancı Museum. Reached during the Ottoman Empire to the present day, these structures from various periods in the historical process through converted to a museum today is open to visitors. The works exhibited in the conditions evaluated accordingly, display units, materials used, lighting, security concepts were investigated. Structure to meet the needs of today's visitors to the museum, they have taken after the conversion of attachments are also under investigation.