Kronik böbrek yetersizliği hastalarında idrar bulundurmayan mesane dokusunda IL-8, CXR1 ve CXR2 nin gen ifadelerinin araştırılması
Analaysis of il-8 CXR1 and CXR2 gene exspression levels in chronic renal failure patients with urine deprived bladder
- Tez No: 357303
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU, DOÇ. DR. PINAR ATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kemotaktik bir faktör olarak tanımlanan IL-8 in aktive lökositler tarafından salgılandığı, nötrofiller ve T lenfositlerin göçünü sağladığı bilinmektedir. Ayrıca IL-8, anjiogenezi tetikleyerek endotel hücrelerin büyümesini teşvik eder ve devamlılığını sağlar. IL-8 üretelyum hücrelerinde salgılanmaktadır. IL-8 reseptörleri CXCR1 ve CXCR2 mesane urotelyum hücrelerinde birlikte eksprese olmaktadır. IL-8? in mesaneden salınımı enfeksiyon sırasında artış göstermektedir. IL-8 idrar yolunu enfeksiyonlardan korur ( lökositleri teşvik ederek). Bu çalışmada; IL-8?in normal üretelyum hücrelerinin sağkalımı için gerekli bir büyüme faktörü olduğu gösterilmiştir. IL-8 Akt yolağını aktifleştirerek normal ürotelyum hücrelerinin büyümesinde önemli rol oynar. Ayrıca, çalışmada siRNA ile IL-8? in susturulmasının mesane epitelyum hücre ölümüyle sonuçlandığı ve sağkalımın ağırlıklı olarak CXCR1 yoluyla olduğu belirlenmiştir. Ancak bu faktörlerle ilgili, böbrek nakli olan hastaların idrarla karşılaşmamış mesane hücreleriyle ilgili herhangi bir çalışma yoktur. Bu çalışmada, böbrek nakli hastalarının mesane dokularındaki IL-8, CXCR1, CXCR2 gen ifadeleri ile enfeksiyona yatkınlık arasında ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IL-8, which was known as a chemotactic factor, is secreted by activated leukocytes that promote directional migration of neutrophils and T lymphocytes. In addition, IL-8 maintains and stimulates the growth of endothelial cells by triggering angiogenesis. IL-8 is secreted in cells of the urothelium. IL-8 receptors (CXCR1 and CXCR2) are expressed in the urothelium bladder cells. IL-8 release is increased in the bladder during infection. IL-8 protects from the urinary tract infections (by promotingleukocytes). IL-8 is a growth and essential survival factor for normal human urothelial cell. IL-8 plays an important role in the growth of normal urothelium cells by activating the Akt pathway. Also silencing of siRNA and IL-8 causes bladder epithelial cell and the survival of epithelial cells depends mainly on CXCR1 expression. However, there is no study on this fector in relation the renal transplant patients urinary bladder cell. İn this context, it was observed that there is a corelation between the bladder tissue samples of renal transplant patients gene expressions IL-8, CXCR1, CXCR2, and susceptibility to infection.