Mide kanserlerinde matris metalloproteinaz-8 geninde C-799T polimorfizminin analizi
Matrix metalloproteinase-8 gene C-799T polymorphism analysis in gastric cancers
  1. Tez No: 357304
  2. Yazar: BURCU GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA BURCU IRMAK YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Onkoloji, Biology, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mide kanseri, kansere bağlı ölüm sebepleri arasında ikinci sırada gelmektedir. En sık Çin, Japonya ve Güney Amerika bölgelerinde görülmekte olup hastalığın etiyolojisinde H.pilori enfeksiyonu, beslenme, çevresel faktörler, sigara ve aşırı alkol kullanımı sorumlu tutulmaktadır. Tümör dokusunun büyümesi ve yayılımını önlemek için bariyer olarak görev yapan ektrasellüler matrisin parçalanmasından ise MMP? ler sorumlu tutulmaktadır. MMP-8, bu geniş enzim ailesinin önemli bir üyesidir. Akciğer, mesane ve karaciğer gibi kanser olgularında MMP-8 ile ilişkili olarak yapılan bazı polimorfizm çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmada, MMP-8 geni C-799T promotör bölgesi polimorfizmin mide kanseri hastalarının tümörlü ve normal dokularında PZR-RFLP moleküler analizi gerçekleştirilmiştir. Hasta grubunun kendi içinde ve kontrol grubu ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ise MMP-8 geni C-799T polimorfizminin mide kanseri ile anlamlı bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
Gastric cancer is the second couse of death due to cancer. It is most commenly seen in China, Japan and South America and H.pylori infection, nutrition, enviromental factor, smoking, and alcohol consumption.are the etiological factors MMP?s are responsible for the degradation on the extracellular matrix, which acts as a barrier to prevent the growth and spread of tumor tissue. MMP-8 is a important member of this large enzyme family. Several polymorphism studies related to MMP-8 were performed in cancer cases including lung, bladder and liver. In this study the molecular analysis of MMP-8 gene promoter C-799T polymorphism was performed in tumor and normal tissues of gastric cancer patients by PCR-RFLP. The comparisons were done within the patient group and also with the control group.