Kurumsal kaynak planlamasının (ERP) Devlet Malzeme Ofisinin finansal yönetimi üzerindeki etkisi: Çoklu doğrusal regresyon analizi
The effect of enterprise resource planning (ERP) on the financial management of the State Supply Office: A multiple linear regression analysis
- Tez No: 950522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemleri, işletmelerde bilgi akışını iyileştirmek, operasyonel verimliliği artırmak ve finansal süreçleri optimize etmek için giderek daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemler, özellikle bütçe denetimi, raporlama ve hedef takibi gibi finansal yönetim süreçlerini daha etkin hale getirerek karar alma süreçlerine katkıda bulunmaktadır. Bu çalışmada, ERP sisteminin Devlet Malzeme Ofisinin (DMO) finansal yönetimi üzerindeki etkisi çok boyutlu bir analiz yöntemiyle incelenmiştir. İlk olarak, ARDL analizi ile ERP sisteminin özsermaye getirisi (ROE) ve finansal kaldıraç oranı üzerindeki etkisi belirlenmiştir. Ardından yapılan regresyon analizinde, ERP sisteminin ROE aracılığıyla aktif karlılık (ROA) üzerinde olumlu ve anlamlı bir etki oluşturduğu saptanmıştır. Buna karşılık, finansal kaldıraç oranının ROA üzerindeki etkisinin olumsuz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, ERP sisteminin etkisinin erken ve olgunluk dönemlerinde farklılık gösterip göstermediği incelenmiş ve bu iki dönem arasında belirgin farklar olduğu tespit edilmiştir. Erken dönemde operasyonel verimlilik öne çıkarken, olgunluk döneminde ise finansal disiplin belirleyici olmuştur. Ancak, faaliyet karlılığı ve net kar marjındaki azalmalar, ERP sisteminin operasyonel karlılık üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını ve sistemin tüm alanlarda eşzamanlı bir iyileşme sağlayamadığını ortaya koymaktadır. Nitel analiz bulguları, ERP sisteminin Devlet Malzeme Ofisinde raporlama süreçlerini iyileştirdiğini, veri standardizasyonunu sağladığını ve süreç izlenebilirliğini artırdığını ortaya koymaktadır. Bu gelişmeler, kurum içi karar alma süreçlerinin daha sağlıklı işlemesine katkı sunarken, veri güvenilirliği ve şeffaflığı da artırmıştır. Sistemin sürdürülebilir ve etkin bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla, merkez ve taşra teşkilatlarında kapsamlı eğitim programları düzenlenmiştir. Bu programlar aracılığıyla çalışanların dijital yetkinlikleri geliştirilmiş, ERP sistemine entegrasyon süreçleri ise hızlandırılmıştır. Ayrıca, kullanıcı destek materyalleri, dokümantasyonlar ve saha destek faaliyetleri sayesinde sistemin işleyişi güvence altına alınmış ve böylece ERP sistemi kurum genelinde etkin ve yaygın bir şekilde kullanılabilir hale gelmiştir. Sonuç olarak, ERP sistemi, operasyonel verimliliği yükselterek ve finansal disiplini güçlendirerek uzun vadeli finansal performansın sürdürülebilirliğine önemli katkı sunmaktadır. Bu durum, ERP sisteminin DMO'nun finansal yönetim etkinliğini artırmada önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak,faaliyet karlılığı ve net kar marjındaki azalmalar, sistemin operasyonel karlılık üzerindeki etkisinin sınırlı kaldığını ve daha verimli kullanılmasına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning (ERP) systems are increasingly being used in organizations to improve information flow, enhance operational efficiency, and optimize financial processes. These systems contribute to decision-making processes by making financial management activities-such as budget control, reporting, and target tracking-more effective. In this study, the impact of the ERP system on the financial management of the State Supply Office (DMO) was examined through a multidimensional analysis approach. First, an ARDL analysis was conducted to determine the effect of the ERP system on return on equity (ROE) and financial leverage ratio. Subsequently, regression analysis revealed that the ERP system had a positive and significant impact on return on assets (ROA) through ROE. In contrast, the effect of the financial leverage ratio on ROA was found to be negative. Furthermore, the study investigated whether the impact of the ERP system differed between the early and maturity phases, and significant differences were identified between these two periods. While operational efficiency was prominent in the early phase, financial discipline became more influential during the maturity phase. However, declines in operating profitability and net profit margin indicate that the ERP system had a limited impact on operational profitability and failed to deliver simultaneous improvements across all areas. Qualitative analysis findings reveal that the ERP system has improved reporting processes, ensured data standardization, and enhanced process traceability at the State Supply Office (DMO). These developments have contributed to more effective internal decision-making processes while also increasing data reliability and transparency. To ensure the sustainable and effective use of the system, comprehensive training programs were organized across both central and regional units. Through these programs, employees' digital competencies were enhanced, and the integration processes with the ERP system were accelerated. Furthermore, user support materials, documentation, and field support activities have ensured the smooth operation of the system, thereby enabling the ERP system to be used effectively and widely throughout the organization. In conclusion, by enhancing operational efficiency and reinforcing financial discipline, the ERP system significantly contributes to the sustainability of long-term financial performance. This underscores the ERP system as a key factor in improving the effectiveness of DMO's financial management. Nevertheless, the observed decreases in operating profitability and net profit margin suggest that the system's impact on operational profitability remains limited and that more efficient utilization is needed.