Endemik bir tatlı su balığı, squalius pursakensis 'in Seydisuyu (Sakarya Havzası)'ndaki biyo-ekolojik özelliklerinin incelenmesi
Endemik bir tatli su baliği, squalius pursakensis 'in Seydisuyu (Sakarya Havzasi)'ndaki biyo-ekolojik özelliklerinin incelenmesi
- Tez No: 357315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR EMİROĞLU, DOÇ. DR. ALİ SERHAN TARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Seydisuyu (Sakarya Havzası)'nda 2011 Nisan, 2013 Temmuz ayları arasında gerçekleştirilen bu çalışma ile elde edilen Squalius pursakensis populasyonunun bazı önemli biyoekolojik özellikleri ve habitat tercihleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında Seydisuyu'ndan 1684 Squalius pursakensis bireyi toplanmıştır. Dişi erkek oranları ise 0,63:1 olarak tespit edilmiş ve cinsiyeti belirlenebilen 949 bireyin % 39' unun dişi bireylerden % 61' inin ise erkek bireylerden oluştuğunu tespit edilmiştir. Seydisuyu'nda, bütün bireyler için b değeri 3,2415, erkekler için b değeri 3,2067, dişiler için ise 3,2605 olarak saptanmış ve hepsinin pozitif allometrik büyüme gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, some important bio-ecological features and habitat preferences of Squalius pursakensis caught from Seydisuyu between April 2011 and July 2013 were studied. During the study period, 1684 individuals were collected. Sex ratio was male biased; male ratio was 61% and female ratio was 39% for 949 individuals in total. b value of the length-weight relationship for all individuals was 3.2415. It was 3.2067 for males and 3.2605 for females, respectively and all suggested a positive allometry.