3-metilpiridazin ile siyanür köprülü iki boyutlu (2D) koordinasyon polimerlerinin sentezi ve yapısal özelliklerinin araştırılması
The investigation of synthesis and structural properties of cyanide bridged two dimensional (2D) coordination polymers with 3-methylpyridazine
  1. Tez No: 357317
  2. Yazar: KANSU GÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEŞ SÜHEYLA KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Physics and Physics Engineering, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada [ML2M'(μ-CN)4]n (L = 3-metilpirazin (3-mpdz); M = Cu(II), Zn(II) veya Cd(II) ve M' = Ni(II), Pd(II) veya Pt(II)) genel formülü ile verilen Hofmann tipi kompleksler ve [Cu(µ-3mpdz)Cu(μ-CN)2] (9) formülü ile verilen siyano köprülü bakır(I) kompleksi sentezlenmiş ve yapıları titreşim (kırmızı altı ve Raman) spektroskopisi, tek kristal X-ışını kırınım tekniği, element ve termal analiz yöntemleri ile belirlenmiştir. Ayrıca bakır(I) kompleksinin lüminesans özellikleri incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda sentezlenen 1 - 8 komplekslerinin [ML2M'(μ-CN)4]n genel formülüne sahip Hofmann tipi kompleksler oldukları ve 9 kompleksinin [Cu(µ-3mpdz)Cu(μ-CN)2] yapısına sahip olduğu anlaşılmıştır. Kristalografik verilerden 1, 2, 4, 5, 7 ve 8 komplekslerinin C2/m uzay grubuna sahip, monoklinik yapıda, 3 ve 6 komplekslerinin P-1 uzay grubuna sahip, triklinik yapıda, 9 kompleksinin ise P21/c uzay grubuna sahip olup monoklinik yapıda olduğu belirlenmiştir. 1 - 8 komplekslerindeki Cu(II), Zn(II) ve Cd(II) iyonlarının bozulmuş sekizyüzlü geometriye, Ni(II), Pd(II) ve Pt(II) iyonlarının bozulmuş kare düzlem geometriye, 9 komplesindeki Cu(I) iyonlarının ise Y tipi koordinasyon geometrisine sahip olduğu gözlenmiştir. Komplekslerin tek kristal X-ışınları kırınım çalışmaları sonucunda elde edilen yapı analizleri kırmızı altı ve Raman spektrumlarından elde edilen sonuçları desteklemiştir. Termal analiz yöntemi ile komplekslerin bozunma basamakları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Hofmann type complexes given by [ML2M'(μ-CN)4]n (L = 3-methylpyridazine (3-mpdz); M = Cu(II), Zn(II) or Cd(II) and Mʹ = Ni(II), Pd(II) or Pt(II)) general formula and cyano bridged copper(I) complex given by [Cu(µ-3mpdz)Cu(μ-CN)2] (9) formula have been synthesized. These structures have been characterized by vibrational (FT-IR and Raman) spectroscopy, single crystal X-ray diffraction technique, elemental and thermal analysis methods. Also, luminescence properties of the copper(I) complex were investigated. As a result of the analyses, it was understood that the synthesized 1 - 8 complexes are Hofmann type complexes with the [ML2M'(μ-CN)4]n general formula and complex 9 has [Cu(µ-3mpdz)Cu(μ-CN)2] formula. According to the crystallographic data, 1, 2, 4, 5, 7 and 8 complexes crystallize in monoclinic space group C2/m, 3 and 6 complexes crystallize in triclinic space group P-1 while 9 complex crystallizes in monoclinic space group P21/c. It was observed that Cu(II), Zn(II), Cd(II) and Ni(II), Pd(II) and Pt(II) ions exhibit distorted octahedral and square plane geometries, respectively, for 1 - 8 complexes whereas Cu(I) ions in complex 9 exhibit Y type coordination. The obtained structural analyses from single crystal X-ray diffraction studies of the complexes are supported by the results in infrared and Raman spectra. Decomposition stages of the complexes were identified by the thermal analyses method.