Vocabulary teaching in the communicative approach
  1. Tez No: 4619
  2. Yazar: NALAN KIZILTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA KÜLEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
n ÖZET Günümüzde çok sayıdaki bilim adamı ve yabancı dil öğret meni, dil öğretiminde sözcük bilgisinin gramer bilgisi kadar önemli olduğunu vurgulamaktadırlar. Bu araştırma bu noktadan yola çıkarak, iletişimci Yaklaşımda sözcük öğretimine dil öğreniminin üç aşaması olan başlangıç, orta ve ileri düzeyde uygulanmasına değinmektedir. İkinci bölümde, sözcük öğretiminin iletişimci Yaklaşım dan önceki yaklaşımlarda ve yöntemlerde nasıl yapıldığının yanı sıra, iletişimci Yaklaşımdan, İletişimci Yaklaşımın uygulanma özellikle rinden bahsedilmiştir. üçüncü bölümde, İletişimci Yaklaşıma göre her üç düzeyde sözcük öğretimi yapılmadan önce, yabancı dil öğretiminin sağlam te mellere oturtulabilmesi amacıyla, dilin doğasındaki ve ana dil - amaç dil arasındaki karşıtlıklardan doğan problemlerden söz edilmiştir. Son bölümde de Hacettepe üniversitesi, Hazırlık sınıfla rında okuyan üç düzeydeki öğrencilere öğretim sonunda uygulanan söz cük sınavının sonuçları istatistiksel olarak değerlendirilmiş, öne rilen yaklaşımla yapılan sözcük öğretiminin, diğer yaklaşım ve yön temlerle yapılan sözcük öğretiminden daha başarılı olduğu ve yaban cı dil öğretimini daha anlamlı kıldığı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today, the importance of vocabulary in foreign language teaching has been understood not only by scholars but also by foreign language teachers. They have realized that neither grammar nor vocabulary can be neglected. Therefore, to make teaching more meaningful, we have proposed vocabulary teaching techniques in the Communicative Approach with respect to the different levels of the students. In the second chapter, after noting the emphasis given to vocabulary in different methods and approaches, we have tried to clarify the Communicative Approach, which was utilized by Dell Hymes (1971). To make our vocabulary teaching techniques more clear, we have explained some principles and techniques of the Communicative Approach as well as the role of the teacher and the students. In chapter three, we have identified that some problems in learning are due to difficulties present in the nature of vocabulary and the mother tongue and the target language opposition. Then we have proposed communicative vocabulary teaching techniques in beginning, intermediate and advanced classes, accompanied with some communicative activities.IV In the last chapter, we have evaluated the results of the tests given to the prep-school students at each level at Hacettepe University at the end of the semester. In this way we have proved that vocabulary teaching in the Communicative Approach is more effective than the previous approaches and have a fundamental role in making teaching more meaningful.