Leibniz'in Theodicee'sinde kötülük problemi
The problem of evil in Teodiee by Leibniz
  1. Tez No: 357331
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOLMAZ ZELYÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
İlkçağdan bu yana, her şeyi bilen, her şeye gücü yeten ve mükemmel derecede iyi bir Tanrı ile dünyada var olan kötülüklerin nasıl uzlaştırılacağı bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tanrı inancına yönelik belki de en ciddi meydan okuma şekli olan kötülük problemi, filozof ve teologları Tanrı'nın sıfatlarını yeniden gözden geçirmeye sevk etmekle birlikte, bu problemi farklı şekillerde açıklamalarına da neden olmuştur. 17. yüzyıl rasyonalist düşünürlerinden Leibniz, mükemmel güce, bilgiye ve iyiliğe sahip olan Tanrı'nın, mümkün olan en iyi dünyayı yaratacağı şeklinde bir teodise ile bu probleme bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada, Leibniz'in kötülük problemine karşı sunduğu çözüm incelenmektedir. Bu amaç doğrultusunda kötülük problemi felsefî, tarihsel ve teolojik bağlamları içerisinde ayrıntılı bir biçimde analiz edilmeye çalışılmıştır. Daha sonra Leibniz'in bu problemin çözümü için sunduğu argüman elden geldiğince etraflı bir şekilde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmamız göstermiştir ki, felsefe tarihi kötülük sorununa öylesine batmıştır ki, onu eksiksiz olarak çözme yönündeki her girişim başından başarısızlığa mahkum olacaktır. Düşünürümüz Leibniz'in mükemmelliği Tanrı'ya, eksikliği ise sonlu varlıklara bağlayan ve içinde kötülüğe yer vermesine rağmen, dünyanın mümkün en iyi dünya olduğunu iddia eden çözümü, problemi çözme yönündeki girişimlerden biri olarak felsefe tarihinde yerini almıştır. Fakat tüm çözüm girişimlerine rağmen dünya, açlık, susuzluk ve hastalıklara, çeşitli terör ve savaşlara, korkunç insan ıstıraplarına sahne olmayı sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
Since antiquity, it appears as a problem how the evils in the world are reconciled with the omniscient, omnipotent, and perfectly good God. The problem of evil seeming as the most serious form of challenge for belief in God refers to review God's attributes to the philosophers and the theologians. And they have been led to different descriptions. Leibniz rationalist thinkers of the 17th century offers solutions in the form of theodicy as the omniscient and omnipotent God creates the best possible world. Leibniz was examined in this study of the solution to the problem of evil. For this purpose the problem of evil was analyzed in a detailed manner within philosophical, historical and theological contexts. And then, Leibniz's argument offered for the solution of this problem was explained in a comprehensive way. Our study has shown that with this sinking to the problem of evil in the history of philosophy it will be doomed to failure in the beginning of every attempt to resolve the full. Leibniz's solution, claiming to be the best possible world, has taken place in the history of philosophy as one of the initiatives to resolve the problem. Despite all the attempt of the solution, but the world continues to be the scene of terrible human suffering, hunger, thirst and disease, various acts of terror and wars.