Kültür, sınıf ve sosyal sınırlar: Türkiye'de kapitalist yöneticiler sınıfı üzerine bir inceleme
Culture, class and social boundaries: A study on capitalist managerial class in Turkey
  1. Tez No: 357343
  2. Yazar: ÖZGÜR BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN NAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmanın konusu örgütsüz kapitalist paradigmanın önemli bileşenlerinden olan esnek istihdam yapılarının şekillendirdiği toplumda orta sınıf fragmantasyonun şekillendirdiği gruplar arasında ortaya çıkan toplumsal sınırları analiz etmektir. Bu tip bir analiz için esnek istihdam dinamiklerinin yoğun olarak görüldüğü finans sektöründe çalışan beyaz yakalı profesyonellere odaklanılmıştır. Söz konusu orta sınıf bölümü mensuplarıyla yapılan derinlemesine mülakatlardan elde edilen veri genel olarak 3 ayrı düzlemde profesyonel yönetici sınıfın toplumsal hiyerarşi içindeki konumlanışını gösterebilmek amacıyla kullanılmıştır. Saha verisi temel olarak 3 analitik düzlemde incelenmiştir: 1. Kültürel sermaye ve estetik; 2. Mesleki alan ve kariyer; 3. Sosyal sermaye ve ağlar. Rehber olarak alınan analitik düzlemler sonuç bölümünde ilişkilendirilerek neo-liberal toplumsal örgütlenmenin toplumsal hiyerarşide yarattığı değişikliklerin kültür sosyolojisi açısından alternatif okunması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the current study I am attempting to analyze the emerging social boundaries within the ever fragmenting structure of the Turkish Middle Class shaped under the flexible employment parameters of disorganized capitalism. Therefore I mainly focused on the Turkish professional managerial class members who are working in an environment dominated by flexible employment paradigm. The field data which was derived from in-depth interviews was interpreted within 3 levels of analysis: 1. Cultural capital and aesthetics; 2. Professional field and career; 3. Social capital and Networks. In the conclusion those analytical levels were put into relation regarding neo-liberal social organization's effect on the contemporary social hierarchy from the cultural sociological perspective.