Taşınabilir iletişim cihazlarında etkileşimli grafik tasarım kullanımı ve bir dijital çocuk kitabı çalışması
Interactive graphic design in mobile communication devices and a digital children's book project
- Tez No: 357346
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
Etkileşim, bir uygulama alanı olarak ele alınmadan önce de insanların hayatlarında sürekli olarak iç içe oldukları bir durumdur. Zamanla bir kavram olarak gelişen etkileşim örneklerine tarih boyunca birçok alanda rastlamak mümkündür. Bilgisayar çağı ile birlikte insan-nesne arası etkileşim kavramı gelişmiş ve grafik kullanıcı arayüzleri, etkileşimli medya ürünleri gibi farklı uygulama alanları doğmuştur. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte, insanların etkileşimli ürünlerden beklentileri gün geçtikçe değişmiş, kişiselleştirme, içeriğin ve iletilerin kontrol edilebilmesi gibi faktörler ortaya çıkmıştır. İnsanların günlük hayatlarında kullandıkları elektronik cihazlar her geçen gün daha“akıllı”hale gelmeye başlamıştır. İletişim cihazları ve bilgisayarlar birleşerek artık ceplerde taşınır hale gelmiş ve istenilen her türlü içeriğe her yerden erişim mümkün olmuştur. Taşınabilir iletişim cihazlarındaki hızlı gelişim ve internet ile birlikte taşınabilir cihazları hedef alan yeni bir mecra ortaya çıkmıştır. Reklamcılık, yayıncılık, eğitim gibi sektörler bu yeni mecraya taşınmış, bu cihazların sağladığı teknolojik imkanlar ile etkileşim kavramı da yeniden yorumlanmış ve insanlara geleneksel yöntemler ile elde edemeyecekleri etkileşim deneyimleri sunulabilir olmuştur. Anahtar Kelimeler :Etkileşim, İnternet ve Etkileşim, Taşınabilir İletişim Cihazları, Dijital Uygulamalar, Etkileşimli Kitaplar, Etkileşimli Hikaye Anlatımı.
Özet (Çeviri)
Interaction had always been a part of people's daily life. It advanced as a concept with time and many interaction examples can be seen throughout the history. With the age of computers, human-computer interaction came to the fore and new interaction design fields like interactive media or graphical user interface were born. Internet came into our lives and people's expectations from interactivity changed. Factors like customization, controlling and changing the content were emerged. Electronic devices that people use in their daily lives started to get“smarter”. Communication devices and computers were combined and became small as to fit the pockets. With the fast evolution of mobile devices and the internet a new field were born; sectors like advertising, publishing and education started to target and use the mobile communication. Defination of interactivity interpreted again with the technological potential of these devices and a new kind of interactivity experience started to provide to the people which they can never get with traditional methods. Keywords :Interactivity, Internet and Interactivity, Mobile Communication Devices, Digital Applications, Interactive Books, Interactive Storytelling.