Şabanözü (Çankırı) ilçesinde sanayi faaliyetlerinin şehirsel gelişim üzerindeki etkileri
Effects of industrial activities on urban development in şabanözü (Çankırı) district
  1. Tez No: 745382
  2. Yazar: ALİ HAKAN TEKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, İşletme, Geography, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çankırı ilinin güneybatısında, İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer alan ve kuzeyde Orta ve Korgun ilçeleri, doğusunda Eldivan ilçesi, güneyde Kalecik ilçesi, batısında Çubuk ilçeleri ile komşu olan Şabanözü ilçesinde en önemli ekonomik faaliyetlerin başında sanayi gelmektedir. İlçe genelinde çeşitli sanayi kollarında üretim yapılmaktadır. İlçede istihdam ve üretimin en fazla olduğu yer Şabanözü Organize Sanayi Bölgesidir (OSB). İstihdamın en fazla olduğu ikinci yer patlayıcı ürün imalatının yapıldığı işletmelerin olduğu Karayatak bölgesidir. Bununla birlikte güneş enerji santralleri (GES) ve çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işletmeler bulunmaktadır. Giderek gelişmekte olan sanayi faaliyetlerinin Şabanözü şehrine etkileri son 15 yılda belirginleşmiştir. Bu sürece en önemli etki Şabanözü OSB'nin 2005 yılında tüzel kişiliğini kazanmasıyla birlikte artan sanayi faaliyetleri olmuştur. Bu çalışmada ilçe genelinde yer alan sanayinin Şabanözü şehrine etkileri araştırılmıştır. Şehirsel etkiler açıklanırken ilçe merkezine bağlı 7 mahalle çalışma sahasına dahil edilmiştir. Söz konusu çalışma sahasında sanayinin gelişimiyle birlikte etkileri ele alınmıştır. Araştırmanın ilk bölümünü oluşturan giriş bölümünde çalışma ile ilgili kavramsal çerçeve ve tezin amacı, yöntemi ve araştırma sahası, sınırları ele alınmıştır. İkinci bölümünde sanayi ve coğrafya arasındaki ilişki ele alınarak beşerî coğrafyanın alt bilim dallarından biri olan sanayi coğrafyası üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Şabanözü'nün fiziki ve beşerî özellikleri ile sanayi faaliyetleri ilişkilendirilerek söz konusu faaliyetlerin Şabanözü şehrine olan etkilerinden bahsedilmiştir. Sonuç bölümünün yer aldığı dördüncü bölümde ise Şabanözü'nde sanayi faaliyetlerinin etkilerinden ve yaşanabilecek olası sorunlara karşı çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
When the most important industrial production comes from Şabanözü, which is located in the Central Kızılırmak section of the Central Anatolian Region of Çankırı province and is adjacent to Orta and Korgunları, read Eldivan districts in the north, Kalecik district and Çubuk districts in the south. Production is carried out in various industrial branches throughout the district. The place with the highest employment and production in the district is the Şabanözü Organized Industrial Zone (OSB). Where employment is highest. There are power plants and various activities enterprises considered together. In the city that is growing, it has become evident in the last 15 agendas for Şabanözü. During this period, our most important impact is our industrial activities, which increased with the user's usage in 2005. In this study, the effects of the industry in the district on the city of Şabanözü were investigated. While explaining the urban effects, 7 neighborhoods connected to the district center were included in the study area. In the field of study in question, the effects of the development of the industry have been discussed. In the introduction, which constitutes the first part of the research, the conceptual framework of the study and the purpose, method and research area of the thesis are discussed.. In the second part, the relationship between industry and geography is discussed and industrial geography, which is one of the sub-disciplines of human geography, is emphasized. In the third chapter, the physical and human characteristics of Şabanözü and its industrial activities are associated and the effects of these activities on Şabanözü city are mentioned. In the fourth chapter, in which the conclusion part is included, suggestions were made against the effects of industrial activities and possible problems that may be experienced in Şabanözü.