Çat ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical study of Çat administrative district
- Tez No: 73320
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇAT İLÇE MERKEZİNİN COĞRAFİ ETÜDÜ Dilek GÜVEN W9g- Sayfa: 103 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL Jüri:......... Şehir coğrafyası açısından incelediğimiz Çat ilçesi, Erzurum iline bağlı bir yönetim birimidir. Araştırma Sahası Doğu Anadolu Bölgesinde Erzurum ilinin güneybatısında yer almaktadır. Yaklaşık 1386 km2 bir alana sahip olan ilçeye bağlı 4 mahalle ve 37 köy yerleşmesi vardır. Çat ilçesi, doğudan Tekman (Erzurum), batıdan Tercan (Erzincan); Kuzeybatıdan Aşkale (Erzurum) ve güneyden Karlıova (Bingöl) ilçeleri ile çevrilidir. İlçenin 49 km, kadar kuzeyinde Erzurum Şehir Merkezi bulunmaktadır. Araştırma Sahası genelde yüksek platoların geniş alanlar kapladığı bir yapıya sahiptir. Yıllık ortalama sıcaklığın çoğu zaman 0°C'nin altına düştüğü ilçede kar örtüsü yerde 5-6 ay kaldığından don olayı uzun bir periyoda sahiptir. Üçe saurian içinde Çövender Çayı (Tuzla), Oyuklu Çayı (Hubyar) ve Lezgi adıyla üç akarsu bulunmaktadır. Çat 18 yy. da Osmanlı Sipahileri tarafından“Yavi”adıyla anılan beldenin civarında kurulmuştur. 1946 yılında Erzurum merkez ilçeye bağlanmış, 1954 yılında da Oyuklu mahallesine taşınmıştır. Daha çok hayvancılığın ağır bastığı bir ekonomik yapıya sahip olan Çat öçe merkezinde 4477, köyleri 2e birHkte yaklaşık 52494(1> nüfus yaşamaktadır (1997). Erzurum'a yakın olmasına rağmen, fonksiyonları ve şehirsel yaşam açısından hemen hemen hiç gelişmemiş bir ilçedir. 1 Eminim Ö Sagbk MMftriftg) Çat Sağlık Ocakları E.TJ. (Ev HaHa Tespit Fişlerinden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master THESIS GEOGRAF1CAL STUDY OF ÇAT ADMINISIRATIVE DISTRICT Dilek GÜVEN 1998 - Page: 103 Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Çiğdem ÜNAL Jury:.................. Çat the administrative district that we researach according to its citial geography, is an administration unit belonging to Erzurum. The research field is the southeast of Erzurum in East Anotolian Region. The administrative district has a 1384 kilometer square space and it has 4 quarters and 37 villages. Çat is sorrounded by Tekman in the east, by tercan (Erzincan) in the west, by Aşkale in the north west and by Karlıova (Bingöl) in the south. Abouth 49 km in the north of Çat there is the centrum of Erzurum. The research field has a wide space of high plateaus and it has a small space of plan areas. In the administrative district in which the annual average temperature decreases under 0 centigrate, snow stayes 5-6 months on the ground and because of this the frost incident has a long period. Within the border of the administrative district there are 3 rivers named as Çövender Stream (Tuzlgpa), Oyuklu Stream (Hubyar) and Lezgj Çat is constituted in 18 * centry by the ottoman cavalry soldiers near the town named as“Yavi”in 1946. It is added to Erzurum. And in 1954 it is moved to Oyuklu Square. The economic situation of Çat mostly consists of cattle breeding and teh population is 4477 in the administrative district, together with the villages the population is 52.494 (1994).Altough it is close to Erzurum, it is not developed according to its functions and citial life.