İran Türk edebiyatı antolojisi
Selected poems of Persian Turkish literature
  1. Tez No: 357388
  2. Yazar: ALİREZA GHASEMZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAMİ ECE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu çalışma ana hatlarıyla iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İran ve Türk Edebiyatına mensup şairler tanıtılmış, ikinci bölümde ise bu şairlerin eserleri üzerine inceleme yapılmıştır. Bir yönüyle antoloji niteliğinde olan bu çalışmanın gayesi İran ve Türk Edebiyatı arasındaki etkileşimi ortaya koymaktır. Bu sebeple bediî özellikler üzerinden geniş bir değerlendirme bölümüne yer verilmiş, her iki edebiyatın müstakil üslup özellikleri belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmada ayrıca edebî sanatlar, muadiller ve muhaffeflerden hareket edilerek bir inceleme ortaya koymak gayesiyle hareket edilmiştir. Anathtar Kelimeler: İran Edebiyatı-Türk Edebiyatı, mukayese, üslup
Özet (Çeviri)
This activity with the main lines is composed from two part. In the first part known Turkish and Iranian poets and in the second part reviewed the work of this poets and the direction is compared selected poems, description and goal of the Turkish and Iranian poets and effect and influence of them together. Thus it had been important imagery of the two sides (Iranian-Turkish). Each two literary activities have independently and whit special mode too unfold and be famous. In this work the shared and reviewed other literary industries, equivalents, abbreviations. Keyword: Iranian Literature, Turkish Literature, Comparison, Mode.