Tarihsel süreçte seramik oyuncaklar ve günümüzdeki anlam ve işlevi
Ceramic toys in the historical process and meaning and function of them in today's
  1. Tez No: 357521
  2. Yazar: PARANDİS J.TAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. GÜL ÖZTURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik ve Cam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Tezin amacı, antik dönemde eğitim ve eğlence objesi olarak kullanılan seramik oyun objelerini araştırarak, tarihsel süreçteki değişimini ve günümüzde kullanım alanlarını tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda; tezde, oyuncak tarihi ve günümüzde seramik oyun objelerinin kullanım şekli, hediyelik eşyaya dönüşümü, koleksiyon amaçlı kullanımı ve seramik sanatındaki etkileri ele alınmıştır. Tez ana hatlarıyla dört bölümden oluşmaktadır. Her bölüm kendi içinde ilgili alt başlıklara ayrılmaktadır. Birinci bölümde tezin amacı, kapsamı ve yöntemi; ikinci bölümde ana başlıklarla oyun ve oyun objelerinin tanımı; üçüncü bölümde oyun objelerinin tarihsel süreçteki gelişimi; dördüncü bölümde seramik oyun objelerinin günümüzdeki anlam ve işlevi, bu gelişim ve değişime etki eden faktörler ele alınmıştır. Beşinci bölümde toplanan bilgilerin ve araştırmaların sonucu; altıncı bölümde ise kaynaklar listelenmekte, yapılan yazılı ve sözlü röportaj'lardan söz edilmektedir. Araştırmanın temel amacı; seramik oyun objelerinin tarihsel süreçte gelişim ve değişimlerini incelemek, günümüzdeki kullanım alanlarını tespit edip ve sanatsal çalışmalarda etkilerini göstermektir. Bu hedef doğrultusunda iki yöntem belirlenmiştir. Bunlardan biri literatür araştırmaları ve diğeri de bu konuda uzman kişilerle yazışmak, röportaj yapmaktır. Literatür araştırmalarının amacının seramik oyun objelerinin tarihsel süreçte gelişimini yazılı kaynaklardan incelemek olduğu ifade edilebilir. Görüşme ve yazışma yönteminin amacı ise konu ile ilgili kişilerin bilgilerine başvurmak, seramik oyun objelerinin günümüzde koleksiyon objesi olarak kullanımını, bu objelerin hediyelik eşya ve sanatsal nesne yapımındaki etkilerini incelemek ve toplanan örneklerle göstermektir. ANAHTAR KELİMELER: Oyun, Oyun Objeleri, Seramik Oyuncak, Porselen Oyuncak.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the process of improvement of the ceramic game and entertainment objects that were used in ancient times to become different other application in the historical process of time and to identify areas of uses in present time. For this purpose, in this study it is tried to show that the toys history and the use of ceramic game objects that were transformed to souvenir in the present time, their use as collection and its effect on art works were taken into consideration. This study is consists of four main parts that has its own explanation in detail. In the first part, the scope and method explained, in the second section the definition of the main game objects and in the third chapter the process of historical development of the game objects, in the fourth chapter, the current meaning of ceramic objects in present time and its change of function explained in detail. At the same time, the factors that effect this development and transformation taken into consideration. All compiled information and researches given in the fifth chapter. In the last chapter, show all references, oral reports and articles. The main purpose of this research is to investigate the development and transformation of game objects to souvenir in the process of historical time, and determine the general use in different areas in the present time and show its effect on art works In the direction of this goal, two methods were determined. One of them was investigation of literatures by corresponding and the other interview with people who were experts on this issue. The purpose of research in the literature is to examine the development of ceramic game objects in the process of historical time process. The aim of interview and correspondence is to find out the knowledge of expert to determine the use of game objects to collections. Determination of the effect of these objects by transformation to souvenir and artworks are also aimed in this study KEY WORDS: Game, Game Objects, Ceramic Toys, Porcelain Toys,