Seramik ve cam sanatında yeni medya
New media in ceramic and glass art
  1. Tez No: 632356
  2. Yazar: EGEMEN KEMAL VURUŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. N. LERZAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Seramik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada seramik ve cam sanatında kullanılan yeni medya teknolojilerinin esere kattığı farklı anlamlar ve yeni teknolojiler ile evrim geçiren sanat anlayışının seramik ve cam sanatına etkileri konu alınmaktadır. Çalışma altı farklı bölüm ile detaylı bir şekilde ele alınarak incelenmiştir. Birinci ve ikinci bölümde yeni medyanın tanımı ve tarihsel süreçte ki gelişimi incelenmiş, üçüncü bölümde ise yeni medya sanatının tanımı yapılarak yerli ve yabancı sanatçılardan farklı örnekler üzerinden analizler ve araştırılmalar yapılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise seramik ve cam sanatıyla yeni medyayı birleştiren 2000'ler ve sonrası sanatçılar incelenerek alana katkısı detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Beşinci bölümde ise yeni medya teknolojileriyle kişisel uygulamalardan örnekler verilmiştir. Sonuç kısmında; yıllar içinde değişen sanat anlayışının yeni medya sanatıyla olan etkileşimi ve sanat anlayışına olan sonuçları ele alınmıştır. Dijitalleşen sanat sektörüyle ortaya çıkan; eserlerin pazarlanması, sergilenmesi ve eğitim sistemindeki eksiklikler gibi konular ele alınmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yeni Medya Sanatı, Seramik ve Cam Sanatı, Dijital Sanat, Çağdaş Sanat
Özet (Çeviri)
In this study, the different meanings that new media technologies used in ceramic and glass art add to the work and the effects of the new technologies and the evolving art understanding on ceramic and glass art are discussed. The study has been examined in detail with six different sections. In the first and second sections, the definition of new media and its development in the historical process are examined, and in the third section, the definition of new media art is made and analyzes and researches are made on different examples from local and foreign artists. In the fourth part of the study, the artists who combined the new media with ceramic and glass art in 2000s and later were examined and their contribution to the field was analyzed in detail. In the fifth chapter, examples of personal applications with new media technologies are given. In the conclusion; The interaction of the understanding of art that has changed over the years with the new media art and the results of the understanding of art have been discussed. Emerging with the digitized art sector; Issues such as marketing, displaying of works and deficiencies in the education system were discussed. KEY WORDS: New Media Art, Ceramic and Glass Art, Digital Art, Contemporary Art