AK Parti'nin ulusal kimlik vizyonunda İslam unsuru Türkiye'de ulusal kimlik - din ilişkisi üzerine bir örnek olay incelemesi
The element of İslam in AK Party's vision of national identity: A case study of the national identity religion relationship in Turkey
- Tez No: 357528
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
Bu çalışma, Kasım 2002 ? Kasım 2013 AK Parti iktidarından yola çıkarak, Türkiye'de ulusal kimlik ? din ilişkisini incelemektedir. Çalışmada ulus-devlet, Bourdieucü anlamda bir alan, ulusal kimlik ise bu alanın özgül sembolik sermayesi olarak düşünülmüştür. Ulusal kimlik ? din ilişkisi, bir alt sermaye olarak din unsurunun ulus-devlet alanı, dolayısıyla da ulusal kimlik içerisindeki hareketi ile belirlenmekte ve dönüşmektedir. Bu süreç, Türkiye'de ulusal kimliğin kuruluş sürecinden itibaren ele alınmış, özellikle AK Parti iktidarı döneminde aldığı şekle odaklanılmıştır. Bu bağlamda, AK Parti'nin ulusal kimlik vizyonunu yansıtan; tarih anlatısı, vatandaşlık etiği anlayışı ve uluslarası ilişkiler yaklaşımını belirleyen örnekler, ulusal kimlik-din ilişkisi ekseninde analiz edilmişlerdir. Tüm bu örnekler partinin din öğesini, büyük ölçüde modernist ulus-devlet stratejilerine uygun bir biçimde, ulusal kimlik tahayyülünün içerisinde yeniden konumlandırarak, hem ulusal kimliğin İslamileşerek yeniden pekişmesini sağladığı, hem de bu şekilde İslam algısının sekülerleşmesine hizmet ettiğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi, AK Parti, AKP, ulusal kimlik, din, Ġslam, Ġslamcılık, Bourdieu, alan, sembolik sermaye, tarih anlatısı, vatandaĢlık etiği, uluslararası konumlandırma
Özet (Çeviri)
This thesis examines the national identity-religion relationship in Turkey, focusing on AK Party rule between November 2002 and November 2013. In this study, nation-state is considered a“field”in the sense the term is used by Bourdieu and national identity is regarded as its specific symbolic capital. The movement of the element of religion as a sub-capital in the field both determines and transforms the national identity-religion relationship. The thesis analyzes this process starting with the establishment of Turkish national identity, and focuses in particular on its evolution during AK Party rule. In this context, examples of AK Party's approach to history narration, citizenship ethics and international relationships, which reflect on its vision of national identity, have been analyzed. These examples show that AK Party, by repositioning the (element of religion within national identity in a manner largely compatible with modernist nation-state strategies, reinforces a national identity that is being Islamized while at the same time aiding the secularization of the perception of Islam.