Sosyal iktisadi uzayın estetik deneyimi: Georg Simmel' in kuramında mübadele ve değer
Aesthetic experience of the social - economic space: Exchange and value in Georg Simmel' s theory
- Tez No: 357538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM DOĞAN YAŞAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Prusya' nın önderliğinde birleşen Alman Prensliklerinden müteşekkil Alman İmparatorluğu' nda 19. Yüzyıl' ın ikinci yarısını meşgul eden endüstriyelleşmeyle beraber büyük sermayenin hissettiği olumlu hava, nitelikleri bakımından günümüzün finansal krizini ateşleyene benzeyen bir `balon' la dağılıverir. Finans sektörünün teknoloji ve fizik bilimiyle etkileşiminin sınırlı olduğu bir dönemde gerçekleşen bu krizin Almanca konuşulan coğrafyada Yahudi karşıtlığının yükselmesi gibi uzun yıllar iş gören ve yoğun etkileri olmuştur. Süre giden sosyal etik ve değer tartışmalarına Georg Simmel `tarihsel materyalizme bir zemin inşa etme' amacıyla kaleme aldığı Paranın Felsefesi metniyle en kapsamlı katkısını sunar. En kapsamlı, çünkü Simmel para ekonomisinin gündelik hayatı ve insan bilincini etkileyen birçok yönüyle hesaplaşmaya çalışır.Bu tez çalışmasında da Georg Simmel' in, üretimin doğrudan tüketici için değil piyasa için gerçekleşmeye başladığı bir dönemde ele aldığı halleriyle `mübadele' ve `değer' kavramları incelenecektir. Bu amaçla açıklayıcı olmaları bakımından Simmel' in düşüncelerini ürettiği dönemde akademiyi meşgul eden bilimsel tartışmalara yer verilecek ve Simmel' in bu tartışmalar dahilinde hangi pozisyonları aldığı da incelenecektir.ANAHTAR KELİMELER: Georg Simmel – Paranın Felsefesi – Mübadele – Değer – Etkileşim
Özet (Çeviri)
The positive atmosphere of industrialisation in under the command of Prussia fresh unified German Empire on the second half of the 19. century has diffused after a bubble burp which bears resemblance to the one triggered the actual financial crisis. Happening on a period of time when the interaction between the finance and technology and physics is limited, this crisis had impact long term effects such as the rise of anti ? semitisim on the german speaking world. Georg Simmel has made his most comprehensive contribution to the ongoing discussions on social ethic and value with his Philosophy of Money which is written for the purpose of `constructing a new storey beneath historical materialism?. Most comprehensive, because Simmel tries to analyze the money economy at different points influencing the daily life.In this study, the concenpts of `exchange? and `value? will be discussed as Georg Simmel approached them at a time period when people newly started to produce goods to a market instead of first hand consumers. To this end, the scientific discussions around the academic circle of this time period will be presented because of their elucidative properties, and Simmel? s positions at these discussions will also be surveyed.KEYWORDS: Georg Simmel – Philosophy of Money – Exchange – Value – Interaction