Parameter optimization in MIG/MAG welding processes
Metal-koruyucu gaz kaynağı işlemlerinde parametre optimizasyonu
- Tez No: 35755
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY ANKARA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
öz METAL-KORUYUCU GAZ KAYNA?I İŞLEMLERİNDE PARAMETRE OPTÎMİZASYONU RAOUFI, Farnoud Yüksek Lisans Tezi, Metalürji Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Alpay ANKARA Haziran, 1994, 53 sayfa Bu çalışmanın amacı, metal-koruyucu gaz kaynağı ile oluşturulan kaynakların kalite ve görüntülerini, kaynak parametrelerini değiştirme yoluyla, geliştirecek koşullan ortaya çıkartmaktır. Değişik kaynak koşullarında, %0. 32-0. 38 karbon içeren çelik plakalara uygun bir tel elektrotla DIN 8559-SG1) kaynak yapılmıştır. Değişik kaynak parametrelerinin uygulanması sonucunda optimizasyon testleri kaynağın yüksekliği, genişliği, nüfuziyeti ve ısıdan etkilenmiş bölge boyut ve geometrisi değişkenlerine dayandırılmıştır. Buna ek olarak enerji girdisinin ısıdan etkilenmiş bölge üzerindeki etkisi hakkında bilgi veren sertlik testi yapılmıştır. Optimum kaynak koşulları, deney parçalarının 240 amper, 28 volt altında, koruyucu gaz olarak %\S C02 ve %82 Argon'dan oluşan gaz karışımı kullanarak ve yaklaşık 1.3 cm/s kaynak hızı ile elde edilmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PARAMETER OPTIMIZATION IN MIG/MAG WELDING PROCESSES RAOUFI, Farnoud M.S. in Metallurgical Engineering Supervisor: Prof.Dr.Alpay ANKARA June 1994, 53 pages The aim of this study vas to develop conditions for improvement of the quality and appearance of veld beads formed by MIG/MAG velding processes through variation of velding parameters. Medium carbon steel plates containing 0.32-0.38% carbon vere velded vith an appropriate, vire electrode DIN 8559-SG1, under different velding conditions. The optimization tests vere based on the veld bead height, vidth, penetration and heat affected zone size variations as a consequence of applying different velding parameters. In addition a hardness test vas made vhich provided information on the heating effects on HAZ. The best veld bead configuration vas obtained by velding the test pieces vith 240 amperes at 28 volts vith, a gas mixture of \Z% C<>> and 82% Ar as shielding gas and at a travel rate of about 1.3 cm/s. Keyvords: MIG/MAG velding, Parameter optimization, Weld bead, HAZ. Science Code: 604.02.06 m