Development of A methodology for evaluating sludge dewatering alternatives
Arıtım çamurlarının suyunun azaltılmasında kullanılan seçeneklerin değerlendirilmesi için geliştirilen bir model
  1. Tez No: 35754
  2. Yazar: ABBAS SALEH AL-OMARİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTINBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
ÖZ ARITIM ÇAMURLARININ SUYUNUN AZALTILMASINDA KULLANILAN SEÇENEKLERİN DE?ERLENDİRİLMESİ İÇİN GELİŞTİRLEN BİR MODEL AL-OMARI, Abbas Saleh Yüksek Lisans Tezi: İnşaat Mühendisliği Anabilimdalı Tez Yöneticisit Prof.Dr. Doğan ALTINBİLEK Ortak Yönetici ı Prof. Dr. Selçuk SOYUPAK Ocak 1994, 226 sayfa Bu çalışma ile, yağış ve buharlaşma gibi faktörlerin çamur kurutma yataklarına etkilerini de hesaba katan; arıtım çamurlarının suyunun azaltılması amacı ile kullanılan seçeneklerin değerlendirilmesini amaçlayan bir yöntem geliştirilmiştir. Arıtma seçeneklerinin maliyetlerinin nüfusla değişimi ayrıca incelenmiş bulunmaktadır. Bu amaçla incelenen nüfusları 50,000, 100,000, 150,000 ve 200,000 'dir. Araştırmada klasik aktif çamur akım şeması benimsenmiştir. Oluşan çamur miktarlarının hesaplanmasında CAPDET yazılımından yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında incelenen seçeneklerin maliyetlerinin hesaplanması amacı ile bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu programın geliştirilmesinde CAPDET yazılımında kullanılan algoritmadan yararlanılmıştır. Buharlaşma hızı ile yağış hızları arasındaki farka bağımlı olan çamur kurutmayataklarının performans ve maliyet eğrilerinin çıkarılmasında bu programdan yararlanılmıştır. Mekanik kurutma teknikleri için, nüfusa bağımlı olarakdeğişen maliyet eğrileri ayrıca çıkarılmıştır. Geliştirilen bu performans ve maliyet eğrilerini kullanan ve değişik kurutma alternatiflerini değerlendiren bir model geliştirilmiştir. Geliştirilen metod Türkiye'nin 3 değişik coğrafi bölgesi için ayrı ayrı uygulanmıştır; bu bölgeler ±ç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgeleridir. Yapılan kabuller çerçevesinde, çamur kurutma yataklarının maliyet açısından en uygun seçenek olduğu yapılan uygulamalar neticesi ortaya çıkmaktadır. Anahtar Kelimeleri Arıtım çamurlarının sularının alınması, çamur kurutma, mekanik kurutma yöntemleri, çamur kurutma yatakları. Bilim Dalı Sayısal Kodu» 615.02.01 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A METHODOLOGY FOR EVALUATING SLUDGE DEWATERING ALTERNATIVES AL-OMARI, Abbas Saleh M.S. in Civil Engineering Supervisor! Prof. Dr. Doğan ALTINB1LEK Co-Supervisor i Prof. Dr. Selçuk SOYUPAK January 1994, 226 pages In this thesis, an attempt was made to develop a selection and screening methodology among the available drying alternatives based on their performance and cost by considering the effect of climatic conditions (rainfall and evaporation rate) on the performance and cost of sludge drying beds. The variation of drying alternatives cost with population was studied also. Four populations were considered for this purpose which were 50,000, 100,000, 150,000 and 200,000. To achieve the objective of the thesis, a treatment scheme was proposed. In order to obtain sludge volume resulted from this treatment scheme corresponding to each population, a computer program (CAPDET) was utilized. For the purpose of computing the cost of the drying techniques which are considered in this thesis, a computer program was developed. In iiideveloping this computer program, the (CAPDET) algorithmic procedure was adopted. Performance and cost curves for sludge drying beds as a function of the difference between evaporation rate and rainfall for the four population ranges considered in this thesis were developed by utilizing the developed computer program. For mechanical drying techniques, curves representing the variation of the cost as a function of population were also developed. Based on these developed performance and cost curves, a selection and screening methodology among the drying techniques was developed. The developed methodology was then applied to three different climatic regions of Turkey namely, Central Anatolia, Southeast Anatolia and Mediterranean. As a result of this application, it was found out that sludge drying bed is the most cost effective drying technique among those considered in this thesis for the three regions and the population ranges considered. Key Words t Sludge drying, sludge dewatering, Mechanical dewatering, Drying beds. Science Codes 615.02.01 iv