Ortaokul öğrencilerinin Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyonlarının ordinal lojistik regresyon yöntemi ile incelenmesi
Reearch of secondary school studendents motivation to the Physical Science with the method of ordinal logistic regress
  1. Tez No: 357572
  2. Yazar: HİKMET ŞEVGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin Fen Bilimleri dersine yönelik motivasyon düzeylerinin belirlenmesi ve motivasyon üzerinde etkili olan değişkenleri Ordinal Lojistik Regresyon yöntemiyle incelenmesidir. Araştırma, Muş ili Milli Eğitim Müdürlüğü?ne bağlı ortaokullarda 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, il ve ilçe merkezlerinde bulunan toplam 14 farklı okulda yapılmıştır. Merkeze bağlı ortaokullarda 240 öğrenci, ilçelere bağlı ortaokullarda ise 604 öğrenci olmak üzere toplam 844 öğrenci örneklem grubunu oluşturmaktadır. Bunların da 432 tanesini kız, 412 tanesini ise erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeylerini belirlemek için Dede ve Yaman (2008) tarafından geliştirilen Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve motivasyonun hangi değişkenlerden etkilendiğini öğrenebilmek için çeşitli demografik değişkenlerin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the level of motivation of secondary school students towards the Sciences course and examine the effective variances on motivation with the method of Ordinal Logistic Regression. The research has been conducted in the secondary schools allied to Muş Directorate of National Education, in totally 14 different schools present in city and town centers in the academic year 2012-2013. In total 844 students of whom 240 in secondary schools of the city center and the other 604 students in secondary schools of towns form the student sample group. 432 of them are girls and 412 ones are boys. In order to determine the level of motivation of the students attended in the research towards learning science, the Motivation Scale towards Learning Science developed by Dede and Yaman (2008) and to learn by which variables the motivation is affected, the Personal Information Form in which there are various demographical variances has been implemented. As result of the research, the level of motivation of the students towards the Sciences course has had a statistically significant difference in terms of several variances.