Fen bilimleri dersine entegre edilmiş Scratch destekli etkinliklerin, öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerileri, blok temelli programlamaya ilişkin öz yeterlilikleri ve fen öğrenimine yönelik motivasyonları üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Scratch-supported activities integrated in science courses on students' computational thinking skills, self-efficacy for block-based programming, and motivations towards science learning
  1. Tez No: 899331
  2. Yazar: EDA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH KORAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada Scratch etkinlikleri ile 5E öğretim modeli bir arada uygulamıştır. 5E öğretim modelinin her bir basamağına Scratch çalışması entegre edilerek ders planları hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, Fen bilimleri dersine entegre edilmiş Scratch destekli etkinliklerin, ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerilerine, blok temelli programlamaya ilişkin öz yeterlik algılarına ve fen bilimleri dersine olan motivasyonlarına etkisinin incelenmesidir. Bu araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı deneysel araştırma yöntemi olan tek grup öntest-sontest desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında, Ordu iline bağlı Korgan ilçesinde yer alan bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 22 kişiden oluşan 6. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilere uygulama öncesi ve sonrası bilgi işlemsel düşünme becerilerini ölçmek için Bilgisayarca Düşünme Ölçeği (BDÖ) ardından Blok Tabanlı Programlamaya İlişkin Öz-Yeterlik Algısı Ölçeği (BTPİÖAÖ) ve Fen Öğrenimine Yönelik Motivasyon Ölçeği (FÖYMÖ) sırayla uygulanmıştır. Ayrıca her Scratch etkinliği sonrası öğrencilerin etkinlik ile ilgili görüşlerini belirlemek amacı ile Etkinlik Algı Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analiz etmek için SPSS 20 istatistik yazılım programı kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda verilerin normal dağılıma sahip olması (p>0,05) nedeniyle parametrik testlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Bu bağlamda değişkenler arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için toplanan veriler bağımlı gruplar için t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Scratch etkinlikleri uyguladıktan sonra öğrencilerin problem çözme boyutları ve bilgi işlemsel düşünme toplam puanları artmıştır. Blok tabanlı programlamaya ilişkin öz yeterlik algılarını incelendiğinde basit ve karmaşık görevler boyutlarından aldıkları puanlar ile ölçeğin toplam puanları Scratch destekli etkinlik uygulamaları sonrasında veriler eskisine göre daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Öğrencilerin Fen öğrenimine yönelik motivasyonlarının değişimini incelendiğinde ise ölçeğin toplam puanının arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Scratch activities and 5E teaching model were applied together. Lesson plans were prepared by integrating Scratch work into each step of the 5E teaching model. The purpose of the study is to examine the effects of Scratch-supported activities integrated into the science course on secondary school students' computational thinking skills, their self-efficacy perceptions regarding block-based programming, and their motivation for the science course. In this research, a single group pretest-posttest design, which is a quasi-experimental research method and one of the quantitative research methods, was used. The study group of the research was conducted with 22 6th grade students studying at a public school in Korgan district of Ordu province in the 2022-2023 academic year. In order to measure the computational thinking skills of the students participating in the research before and after the application, the Computational Thinking Scale (CTS), followed by the Self-Efficacy Perception Scale for Block-Based Programming (SPSBP) and the Motivation Scale for Science Learning (MSSL) were administered to the students, respectively. Additionally, the Activity Perception Scale was administered to the students after each Scratch activity. SPSS 20 statistical software program was used to analyze the data. As a result of the analysis, it was decided to use parametric tests because the data had a normal distribution (p>0.05). In this context, the collected data were analyzed using the t test for dependent groups to determine whether there was a significant difference between the variables. As a result of the research, students' problem solving dimensions and computational thinking total scores increased after applying Scratch activities. When their self-efficacy perceptions regarding block-based programming were examined, the scores they received from the simple and complex tasks dimensions and the total scores of the scale were found to be higher and statistically significant after Scratch-supported activity applications than before. When the change in students' motivation towards science learning is examined, it is seen that the total score of the scale has increased.