Kadınların tutum ve davranışları: E-ticaret
Women's attitudes and behaviors: E-trade
  1. Tez No: 357706
  2. Yazar: ZEYNEP ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H.ERAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bilgisayar ve internet kullanımının artmasıyla birlikte tüketiciler, günlük hayatta yapmış oldukları tüm faaliyetleri internet ortamına taşımışlardır. İnternetteki artış küreselleşmeyi doğurmuş ve tüm sınırları ortadan kaldıran bir pazar oluşturmuştur. Böylelikle tüketiciler, işletmeler ve devlet arasında bilgisayar ağları aracılığıyla her türlü işlemin gerçekleştiği zaman ve yer tasarrufu sağlayan bir elektronik ortam oluşmuştur. İnternet sayesinde tüketiciler e-ticarete daha çok ilgi duymuş, istedikleri tüm mal ve hizmete çok kısa sürede, çok daha avantajlı fiyatlarla ulaşabilme imkânı, tüketicilerin e-ticarete olan ilgisini arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı, kadınların e-ticaret ile ilgili tutum ve davranışlarının araştırılıp incelenmesidir. Çalışmada Türkiye İstatistik Kurumu Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Raporu verilerinden ve Bankalararası Kart Merkezi e-ticaret verilerinden yararlanılmıştır. Yapılan çalışmada, anket tekniği kullanılarak, en az bir kez online alışveriş yapmış 136 bayan tüketiciye ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan kadın tüketicilerin tercihleri, ne sıklıkta e-ticareti kullandıkları, e-ticareti tercih etme sebepleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan kullanışlılık arasındaki ilişki incelenmiş ve bu faktörler arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan kadın tüketiciler, e-ticareti kolay ve kullanışlı buldukları için internetten alışverişe pozitif bakmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
With the increase of using computer and internet, consumers reflect their daily lives to the internet. The increase in internet has resulted in globalization and internet has become a market that removed borders. Thus, it has become an electronic media in which all types of transactions take place between consumer, businesses and government by saving time and place. Thanks to internet, consumers are interested in e-commerce, they want all the goods and services in a very short time, with the possibility of attaining a much more advantageous prices, consumers' interest increased in e-commerce. The purpose of this study is to explore women's attitudes and behaviors related to e-commerce. In the study, Households Turkey Statistical Institute of Technology data and the Interbank Card Center Usage Report e- commerce data were used. In the study, by using survey techniques, 136 female consumers were reached who has shopped online at least once. The preferences of female consumers, how often they use e- commerce, and the reason of using e- commerce is examined. According to the results, of research using structural equation modeling operation from known easiness and known relationship between these factors are examined and it is determined that they have positive correlation between. The women attended to the study are prone to e-commerce because it is easy and convenient