E-ticaret'te online satın alma davranışları: Ev kadınları ve çalışan kadınlar üzerine bir araştırma
Online purchasing behavior in e-commerce: A research on housewives and working women
- Tez No: 757589
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, ev kadınları ve çalışan kadınların; e-ticarette online satın alma davranışlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapılan nicel araştırmada, online satın almaya yönelik algı ölçeği ve online satın almaya yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Her iki ölçek de tek boyutludur.. Araştırma İstanbul ilinde yaşayan 412 kadınla (225 çalışan kadın, 187 çalışmayan kadın) gerçekleştirilmiştir. Ev kadınlarının yaşlarına, öğrenim durumlarına, günlük internet kullanım sürelerine, online alışveriş sıklıklarına göre, internetten alışveriş yapma nedenlerine göre, internetten alışverişi güvenli bulup bulmamalarına göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Ev kadınlarının medeni durumlarına, aylık gelirlerine, hane gelirlerine, internet üzerinden en fazla alışveriş yaptıkları ürüne göre online satın almaya yönelik algı ve tutumlarında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Çalışan kadınların öğrenim düzeylerine, online alışveriş sıklıklarına, online alışverişi güvenli bulup bulmamalarına göre anlamlı farklılık bulunmuştur. Çalışan kadınların; yaşlarına, aylık gelirlerine, hane gelirlerine, günlük ortalama internet kullanım sürelerine, internet üzerinden en fazla alışveriş yaptıkları ürüne, internet alışveriş yapma nedenlerine göre online satın almaya yönelik algı ve tutumlarında anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Ev kadınlarının online satın almaya yönelik algı düzeyleri yüksek,tutumları orta düzeyde bulunmuştur. Çalışan kadınların online satın almaya yönelik algı ve tutum düzeyleri yüksek bulunmuştur. Çalışan kadınların online satın almaya yönelik algıları ve tutumlarının ev kadınlarından yüksek olduğu belirlenmiştir. Her iki grubun da online satın almaya yönelik algıları ile tutumları arasında pozitif yönlü ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ev kadınlarının online satın almaya yönelik algıları, tutumlarını pozitif yönde ve %55,7 oranında; çalışan kadınların online satın almaya yönelik algıları, tutumlarını pozitif yönde ve %44 oranında etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study, housewives and working women; This study was conducted to examine online purchasing behaviors in e-commerce according. In the quantitative research conducted for this purpose, the perception scale towards online purchasing and the attitude scale towards online purchasing were used. Both scales are one-dimensional. The research was conducted with 412 women (225 working women, 187 unemployed women) living in Istanbul. A significant difference was found according to housewives' age, education level, daily internet usage time, online shopping frequency, reasons for shopping on the internet, whether they find online shopping safe or not. It was determined that there was no significant difference in the perceptions and attitudes of housewives towards online purchasing according to their marital status, monthly income, household income, and the product they shopped the most online. A significant difference was found according to the education level of working women, their online shopping frequency, whether they find online shopping safe or not. working women; It has been determined that there is no significant difference in their perceptions and attitudes towards online purchasing according to their age, monthly income, household income, average daily internet usage time, the product they shop most online, and the reasons for internet shopping. Housewives' perception levels towards online purchasing were found to be high, and their attitudes were moderate. Perception and attitude levels of working women towards online purchasing were found to be high. It has been determined that the perceptions and attitudes of working women towards online purchasing are higher than housewives. It has been determined that there is a positive and highly significant relationship between the perceptions and attitudes of both groups towards online purchasing. Perceptions and attitudes of housewives towards online purchasing were positive with a rate of 55.7%; Perceptions of working women towards online purchasing affect their attitudes positively and by 44%.