Design of linear phase fir digital filters with diserete valued coefficients
Doğrusal evreli sonlu dürtü tepkeli sayısal süzgeçlerin ayrık katsayılı tasarımı
  1. Tez No: 35775
  2. Yazar: TOLGA ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada ayrık katsayılı doğrusal evreli sonlu dürtü tepkeli sayısal süzgeçlerin minmaks ölçütüne göre tasarımı ele alınmıştır. Katsayıların hem düzgün nicemleme hem de iki tane iki kuvvetinin toplamı yada farkı (2K) olarak gösterildiği durumlar düşünülmüştür. Yüksek dereceli süzgeç tasarımını kısa sürelerde gerçekleştirebilen yöntemlere duyulan gereksinim bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Yüksek dereceli süzgeç tasarımını kısa sürelerde gerçekleştirebilen iki yöntem geliştirilmiştir. Bunlardan birisi tavlama benzetiminin söz konusu probleme uygulanmasında yeni bir yaklaşım diğeri ise yeni bir kurallı yerel tarama yöntemidir. Tavlama benzetiminin işlemsel verimini artırmak ve sonucu iyileştirebilmek amacıyla problemin özellikleri incelenmiştir. Düzgün ve 2K nicemleme için farklı tavlama akışları uyarlanmıştır. Her iki durumda da tavlamanın son bölümü sabit sıcaklıkta gerçekleştirilmekte ve 2K katsayılı durumda iki sıcaklık parametresi kullanılmaktadır. 2K katsayılı durumda başlangıç noktasının belirlenmesinde güvenilirliğin artırılmasına yönelik olarak yeni bir ölçüt önerilmiştir. Minmaks bedel işlevinin düşük eğimli yönleri boyunca hareket ede bilmek amacıyla bir yordam geliştirilerek bir yerel tarama yöntemi haline ge tirilmiş ve böylece diğer yerel tarama yöntemlerindeki tekrarlı eniyilemelere duyulan gereksinim ortadan kalkmıştır.Tavlama benzetimine dayalı yöntemin işlemsel başarımının ben zer diğer yöntemlere göre çok daha iyi olduğu ve daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Yerel tarama yöntemi ise tavlama benzetimine dayalı yöntemden daha az işleme gereksinim duymakta ve başka yerel tarama yöntemlerine göre daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Anahtar Kelimeler : Ayrık katsayılı süzgeçler, ayrık minmaks eniyileme, tavlama benzetimi, yerel tarama, düzgelenmiş mutlak tepe değer. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 609.03.04 vı
Özet (Çeviri)
In this study the design of linear phase FIR digital niters with discrete valued coefficients in the minmax sense is considered. Both uniform and sum or differ ence of two powers of two (2P) quantizations are assumed in the representation of the coefficients. The motivation is the need to succesful design methods for high order filters with reasonable computation times. Two methods that can handle the high order filter design task are developed: One of them is a new approach to the application of simulated annealing and the other is a new local search method with a deterministic search strategy for the minmax optimization of discrete coefficient filters. The characteristics of the problem is investigated to improve the computational efficiency of the simulated annealing method and the solution quality. Diferent annealing schedules are adopted for the uniform and 2P quan tized coefficient filters. In both cases the annealing is performed at a constant temperature in the final stage and in the case of 2P coefficient filters two tem perature parameters are introduced. The determination of the initial point in the 2P case is also studied and a new criterion is proposed to improve the reliability in choosing the initial point. A method is introduced to move along the low gradient directions of the minmax cost function and it is utilized to form a unique search strategy min a local search process thereby eliminating the need for multiple runs with different algorithm settings as in other local search methods. The simulated annealing based optimization method is observed to have a superior computational performance than other simulated annealing based methods while producing better solutions. The local search method is computationally faster than the simulated annealing based method and it can find better solutions compared to other local search methods. Keywords : Discrete coefficient filters, discrete optimization in the minmax sense, simulated annealing, local search, normalized peak ripple magnitude. Science Code : 609.03.04 IV