Soviet-Afghan War: The factors beneath the invasion
Sovyet-Afgan Savaşı: İşgalin altında yatan sebepler
  1. Tez No: 357760
  2. Yazar: MEHMET ALİ EMİR AYDINTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ALİ KARASAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Afganistan'ın Sovyet işgalinde Sovyetlerin saldırganlığı dışında başka faktörlerin de eşit derecede önemli olduğunu iddia etmektedir. Sovyetler Birliği'nin komşularından bir tanesinde yandaş bir rejim görmekten mutlu olacağı fikri kabul edilmekte ancak bu büyüklükte bir saldırı olgusunun açıklanmasında daha fazla görüşün tartışılması gerekmektedir. Sovyet yatırımlarının hissedilir şekilde artış gösterdiği 1950li yıllardan itibaren Sovyetler Birliği ve Afganistan samimi ilişkiler geliştirmişlerdir. Peki, bu iyi ilişki nasıl bozuldu ve nihayetinde silahlı bir çatışmayla sonuçlandı? Aslında, Sovyetlerin Afganistan'da sosyalist bir devlet inşa etme çabaları 1978 yılında meyvesini vermişti, yine de sadece bir yıl içerisinde SSCB, bayrağına kızıl yıldız koyan ve asla Sovyet toprakları için bir tehdit oluşturmayan bir devleti işgal etti. Kremlin, önceki askeri deneyimlerinden yola çıkarak Afganistanistan?ın kolay bir lokma olduğunu düşünmüş olabilir; ama sonuç Sovyetler Birliği?nin beklediğinin ötesindeydi.
Özet (Çeviri)
This thesis claims that there are other factors, apart from the Soviet aggression, which are equally important in clarifying the Soviet invasion of Afghanistan. Despite the fact that the idea that the Soviet Union would be pleased to see a client regime in her neighbors is embraced, more arguments are needed to be discussed to explain such a large scale invasion. Soviet Union and Afghanistan had developed sincere affairs since 1950s when the Soviet investments began to reach a substantial level. Well then, how this good relation deteriorated and finally resulted in an armed struggle? In fact, the Soviet efforts to build a socialist regime in Afghanistan bore fruit in 1978; nevertheless only in one year, the USSR invaded a country which put a red star in its banner and never posed a threat to the Soviet lands. Kremlin might have considered Afghanistan was a piece of cake comparing to its former military actions but the results were beyond the Soviet expectations.