1980 sonrası dönemde Türkiye'ye yerleşen Afgan Türkmenlerinin göç süreçleri ve intibak problemleri
Immigration processes and adaptation problems of Afghan Turkmens settled in Turkey after 1980
- Tez No: 504365
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmanın konusu 1980 sonrası dönemde Türkiye Cumhuriyetine iskânlı göçmenler olarak getirilen Afganistan Türkmenleridir. Yapılan bu araştırma, 1980 yılı itibariyle yaşanan yoğun Afganistanlı Türkmen göçünün Tokat'ın Yeşilyurt ilçesi ve Konya'nın Tatlıcak köyünün; sosyo-kültürel, ekonomik ve aile yapısındaki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır Tez, üç bölümden oluşmaktadır; birinci bölümünü göç, göçün çeşitliliği ve insanları göçe zorlayan faktörler ve Türkmenlerin Türkiye'ye göçünün hangi kategoriye girdiği oluştururken, ikinci bölümünü, Afganistan'ın tarihsel geçmişi, 1979 yılında Afganistan'ın Sovyetler tarafından işgali, Türkmenlerin tarihi kökeni, kültürel özellikleri ve ülkeden kaçışı teşkil etmektedir. Araştırmanın üçüncü bölümünü ise; Göçmen Türkmenlerin göç sonrasında örf, adet ve geleneklerinde meydana gelen değişimleri, yerli halkla olan diyalogları, iş ortaklıkları, kültürel etkileşimleri, ailevi bağları ve eğitimsel başarı ve istihdam konularını oluşturmaktadır. Araştırma esnasında 40'ı Türkmen göçmen ve 15'i Türkmenlerin yerleştikleri bölgede yetkili isim olan bölge halkı ile birebir mülakat yapılmış, toplamda 55 kişi ile görüşülmüştür. Ayrıca bu çalışma Afganistan Türkmenleriyle ilgili yapılan ilk kapsamlı çalışmalardan biridir. Hele ki Türkmenlerin göç sonrası yaşadıkları kültürel ve geleneksel değişimleri ve özellikle de eğitim alanında elde ettikleri başarıları ve ailevi etkileşimleriyle ilgili yapılan ilk akademik çalışma olması dolayısıyla önem arz etmektedir. Bu konuyla ilgili yararlanabilinecek öncül bir çalışmaya rastlanmadığı için araştırma esnasında bazı zorluklarla karşılaşılmıştır. Bu çalışma yapılırken Afganistan savaşı, Afganistan'ın etnik yapısı ve Afganistan'da bitmeyen etnik milliyetçilik, yer altı zenginlikleri ve bunun getirdiği işgaller,1979-2018 yılları ülkeden kaçışların nedeni ve bulunduğu coğrafi konumuyla ilgili birçok araştırma raporu ve akademik çalışmadan yararlanılmış ve ilgili yerlerde kaynak gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
After this period, the subject of research are brought to Afghanistan in 1980 as Turkmen helped. immigrants to the Republic of Turkey. This research is based on the fact that the population of Yesilyurt in Tokat and the village of Tatlıcak in Konya, where intensive Afghan Turkmen migration occurred in 1980, socio-cultural, economic and family structure. The thesis consists of three parts; migration in the first part, the diversity of migration and creating the entry into which category of people who migrate to forcing factors and the Turkmen migrated to Turkey, the second part of Afghanistan's historical background and occupation by the Soviet Union in 1979, the historical origins of the Turkmen, represents an escape from the cultural characteristics of the country. The third part of the research; The migration of Turkmen migrants after migration, customs and customs changes, dialogues with indigenous peoples, business partnerships, cultural interactions, family ties and educational success and employment. During the research, a total of 55 people were interviewed with a total of 45 interviews with 40 people who were Turkmen immigrants and 15 people who were authorized persons in the region where Turkmens were located. Moreover, this study is one of the first comprehensive studies related to Afghanistan Turkmens. Heleki is important because it is the first academic study on Turkmen's cultural and traditional changes that they have experienced after migration and especially their successes and family interactions that they have achieved in the field of education. Some difficulties have been encountered during the research, as there is no preliminary work to be done on this topic. This work has benefited from many research reports and academic work on the Afghanistan war, Afghanistan's ethnic structure and unending ethnic nationalism in Afghanistan, the underground wealth and its occupation, the geographical location of the country from 1979 to 2018, it have been cited