Contemporary far right in Europe and transnational cooperation: Case of UK Independence Party
Avrupa'daki modern aşırı sağ ve uluslararası işbirliği: Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi vakası
  1. Tez No: 357761
  2. Yazar: YUSUF GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NORMAN STONE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Aşırı sağ partiler nasıl ve ne şekilde bir araya gelip uluslararası bir hareket olarak AB içerisinde hareket edebiliyor? Bu tez, aşırı sağ partilerin milliyetçi programlarına rağmen nasıl bir araya gelip işbirliği içerisine girdiklerini ve bu işbirliğinin Avrupa politikalarına etkisini anlamaya çalışacaktır. Bu tez, modern aşırı sağ partilerin milliyetçi kaygılarını uluslararası işbirliği için bir kenara bıraktıklarını varsaymaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ideoloji, faşizm ve aşırı sağın tanımları yapılacak ve bu tanımlar hangi partilerin aşırı sağ olarak değerlendirilebileceğini anlamaya yardımcı olacaktır. Tanımlamaların ardından, bu tez aşırı sağ partilerin AB içerisinde yaptıkları uluslararası işbirliğinin altında yatan nedenleri ve bu işbirliğinin, aşırı sağ partilerin milliyetçi duruşlarına rağmen nasıl gerçekleştiğini araştıracaktır. Buna ek olarak, bir aşırı sağ partinin ideolojisini ve Avrupa Birliği?ne karşı olan tutumunu belirlemek amacıyla bir vaka analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
If and how far-right parties are able to come together and cooperate as a transnational movement within the EU? This thesis will try to understand how far-right parties in European Parliament come together and cooperate despite their nationalist agenda and what is this cooperation?s impact on politics in Europe. This thesis assumes that contemporary far-right parties discard nationalistic concerns and aspirations in favor of transnational cooperation. In accordance with this purpose, definitions of ideology, fascism and far-right will be defined and then these definitions would help to understand which parties could be accepted as far-right parties. After defining them, this thesis will examine underlying aspects of the transnational cooperation between far-right parties in Europe and try to determine how this transnational cooperation became reality despite far-right parties? nationalistic stand. Furthermore, a case study will be conducted to understand what is a far-right party?s ideology and stance towards European Union in general.