Temel finansal araçların KOBİ TFRS, Tam Set TFRS ve Türk vergi mevzuatı ile karşılaştırmalı incelenmesi ve muhasebeleştirme örnekleri
Recognition samples and comparative analysis of basic financial instruments with SME TFRS, Full Set TFRS and Turkish tax legislation
  1. Tez No: 357776
  2. Yazar: SERDAR GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Her ülkenin kendine özgü mali mevzuatlarının bulunması, uluslararası anlamda ilgililerin sayısının artması ve yatırımların uluslararası boyutlara ulaşması, tüm dünyada geçerli olabilecek ortak bir Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları setlerinin ihtiyacını gündeme getirmiştir. Küresel anlamda uyumun yakalanabilmesi amacıyla oluşturulacak Standart setleri özünde şeffaf, anlaşılabilir, güvenilir ve karşılaştırılabilir olması hedeflenmektedir. Bu hedef doğrultusunda, geçmişten günümüze dek birçok kurum ve kuruluş, küresel anlamda uyumun yakalanabilmesi amacıyla Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları setlerini oluşturma çalışmalarına başlamışlardır. Bu çalışmalar neticesinde, çokuluslu büyük ölçekli işletmelere yönelik olarak hazırlanan Tam Set UFRS'ler yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Ülke ekonomileri içerisinde göreceli olarak önemli bir paya sahip olan KOBİ'ler için ise, tüm dünyada tam anlamıyla bir uyumun yakalanabilmesi amacıyla da, çokuluslu büyük ölçekli işletmelere yönelik olarak hazırlanan Tam Set UFRS'ler den farklı olarak, fakat özünde paralel olan KOBİ UFRS'ler yayımlanarak yürürlüğe konulmuştur. Böylece, tüm ülkelerin mali mevzuatlarını ve mali sistemlerini ortak bir paydada buluşturabilecekleri bir Standartlar setine kavuşulması hedefine ulaşılmış olacaktır. Tezin ana konusunu oluşturan Temel Finansal Araçlar ise, KOBİ TFRS'nin Bölüm 11 uyarınca ele alınmış olup, bu kapsamda finansal araçların Tam Set TFRS, KOBİ TFRS ve Türk Vergi Mevzuatı ile ilgili hükümleri doğrultusunda karşılaştırmalı olarak analizi yapılmak istenmektedir. Tekdüzen Muhasebe Sistemi Uygulamaları finansal araçları, Standartlara göre daha dar kapsamlı olarak ele almaktadır. KOBİ TFRS ise finansal araçları, Tam Set TFRS'ye nazaran daha temel düzeydeki finansal araçları ele alarak incelemektedir. Bu doğrultuda tezde, ilgili Temel Finansal Araçların nasıl sınıflandırılacağı, değerleneceği, muhasebeleştirileceği ve dipnotlarda açıklanması gereken bilgilerin nasıl raporlanacağı ile ilgili bilgiler sunularak açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Having specific financial legislation of each country, increase of number of those concerned internationally and reaching of investments to international dimensions, have brought up need of an associated Accounting and Financial Reporting Standards sets which would be valid around the world. These standard sets that are going to be created on the purpose of achieving globally adaptation are intended to be substantially transparent, apparent and comparable. To that end, from past to present a good number of institutions and organizations have begun to map out International Accounting and Financial Reporting Standards sets with the intent of achieving globally adaptation. As a result of these studies Full Set IFRSs which were designed particularly for multinational large-sized enterprises have been brougt into force by publishing. Also with the aim of achieving completely adaptation all over the world, for the SMEs that have a relatively important part in economies of countries differently from Full Set IFRSs which are designed particularly for multinational large-sized enterprises but essentially parallel SME IFRSs have been put into effect by publishing. Thus, it will be reached the target of achieving a Standards sets that they will be able to find the least common denominator of their financial systems and financial legislation of all countries. And Basic Financial Instruments the main theme of thesis were considered according to Chapter 11 of SME TFRS, in this context financial instruments are wanted to be analyzed comparative in the way of rules concerned Full Set TFRS, SME TFRS and Turkish Tax Legislation. Uniform Accounting System Applications consider financial instrument more narrow-scoped than Standards. Though SME TFRS analyze financial instruments by considering more basic level financial instruments compared to Full Set TFRS. Accordingly in thesis information about how to report information which is to be explained in footnotes and how to classify, make valuation, recognize concerned Basic Financial Instruments will be explicated.