Bilişim teknolojilerini sık kullanma durumuna göre çalışanların performansına algı düzeyindeki etkisi: Yalova Vodatech örneği
The effect of information technology which is used frequently on the performance of personnels at perception level: Sample of Yalova Vodatech
  1. Tez No: 357795
  2. Yazar: CİHAT ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YÜKSEL OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Büro faaliyetleri günümüz çağdaş bürolarında bilişim teknolojilerinden yararlanılarak gerçekleştirilmektedir. Her türlü ekonomik ve sosyal örgütte bürolar yer aldığından, büro olgusu her açıdan büyük boyutlardadır. Büroların, hem hizmet hem de mal üreten örgütlerin temel yapı taşını oluşturmaları ve yönetim fonksiyonlarının bürolarda yerine getirilmesi bakımından bilişim teknolojilerinin faaliyetlerinin uygulayıcısı olan çalışanların performans algısına etkisinin açığa çıkarılması önem taşımaktadır. Bu çalışmada son yıllarda büyük bir hızla gelişen bilişim teknolojilerinin bürolarda kullanılmasının büro faaliyetlerine ve çalışanlara etkilerini çalışanların algısına etkilerinin, işgörenlerin bilişim teknolojilerini kullanım amacının ve bu teknolojilerin kullanım esnasında karşılaşılan sorunların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma Vodatech Yalova Şubesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel yöntem ve anket tekniği kullanılmıştır. Mevcut Türkçe ve yabancı literatür taranarak anketler incelenmiş 8 tanesi demografik olmak üzere toplam 45 maddeden oluşan anket formu hazırlanmıştır. Bu şubede 350 çalışan bulunmaktadır. Anketler 350 adet çoğaltılarak araştırmacı tarafından Vodatech Yalova Şubesi çalışanlarına ulaştırılmıştır. 192 adet ankete geri dönüş yapılmış, bunlardan kullanılabilir olan 177 tanesi analize dahil edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; bilişim teknolojilerinin kullanımının çalışanlara olumlu ve olumsuz etkilerinden; ihtiyaç duyulan bilgi ve belgeye daha hızlı ulaşmayı, mevcut bilgilerin güncellemesine ve geliştirilmesine olanaklı kılmayı, işle ilgili sorunlarda başkalarından yardım almayı kolaylaştırması, Çalışma yaşamında bir takım stres ve sağlık sorunları endişesini de beraberinde getirmesi hususları göze çarpmaktadır. İşgörenlerin bilişim teknolojilerini daha çok işle ilgili herhangi bir bilgi aramak için kullanmış olup daha çok teknik sorunlar ile ihtiyaç duyulduğunda gerekli bilgiye ulaşamama gibi sorunlarla karşılaşıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Office activities are occured benefiting from information technology in new modern offices. Because the offices precondition in every type of economic and social organization, office fact is a huge extent. The offices constitute base building block of the organizations which produce service and ware, the functions of management are carried out in offices thus it is very vital to reveal the sense of performance of workers who apply the activities of information technology. It is aimed to be determined the effects of the sense of performance of workers, the purpose of workmen who use the information technology, the problems that workmen enhance by using information technology in this study since the information technology develops very fastly result from being used in offices in last years. Research is carrying out in the branch of Yalova Vodatech. It is used quantitative method and questionnaire technique. Questionnaires are examined by scanning present Turkish and foreign literature, questionnaire forms are prepared which are formed by 45 items, 8 of them are demographic. In the branch of questionnaire, there are 350 workers. The researcher has communicated the questionnaire with Yalova Vodatech Branch workers by reproducing 350 times. They have replied 192 of the questionnaires, 177 of them are appropriate for the research. According to the result of this research; positive and negative effects of usage of information technology on workers are determined; it is useful for reaching to documents and information faster, it is useful for updating and improving present information, it is useful for easing to get help from the others, it is not useful for revealing the concern of stress and health problems. The workmen are using information technology in order to research about their jobs however they are enhancing with technical problems and the trouble of obstacle on the information.