Afet Ilgaz'ın romanlarında şahıslar
The people of Afet Ilgaz's novels
  1. Tez No: 357808
  2. Yazar: ASUMAN TÜRÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SAFİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Romanı oluşturan unsurlarda şahıs, olay, mekân ve zamanın üzerindedir. Tanzimat'tan günümüze kadar hızlı bir yükseliş gösteren Türk romanında yazarlar unutulmayacak derecede gerçekçi şahıslar oluşturmuştur. Cumhuriyet Edebiyatı'nın 1960'tan sonraki bölümlerinde romanlarıyla varlık sahasında olan Afet Ilgaz'ın oluşturduğu şahıslar da bunlara dâhil edilebilir. Bu çalışmamızda amacımız Afet Ilgaz'ın romanlarındaki şahısları değerlendirmektir. Giriş kısmında romanın Afet Ilgaz'ın özel ve edebî hayatına, sanat anlayışına dair kısa bilgi verdik. İkinci bölümde Afet Ilgaz'ın yazdığı on bir roman hakkında bilgi ve onların özetlerine, şahısların romanlarda anlatıldığı şekilde özelliklerine yer verdik Üçüncü kısımda bu şahısları sınıfladık. Romanlardaki şahısları kurgudaki yerlerine göre, tip ve karakter oluşlarına göre ayrı ayrı ele aldık. Roman şahıslarının hem birbirlerine hem de yazara olan benzerliklerini tesbit ettik. Sonuç bölümünde ise elde ettiğimiz verileri kısaca anlattık.
Özet (Çeviri)
In the components of the novel,the character is above the event,place and the time.The writers has created so real characters that cannot be forgotten in Turkish novel which improved fast from the administirative reforms to the present day. In Republic literature after 1960 presented in novel asset with her novels, Afet Ilgaz,and her created characters may also said among these.Our mission in this study to evaluate the characters in Afet Ilgaz's novels. In the prologue of the novel,we gave some informations about Afet Ilgaz's personal and literacy life also artisty life. In the second part we gave way to some information about eleven novels, summary of them, and the features of the characters however told in the novels that Afet Ilgaz wrote. In the third part,we classified these characters. We took up the characters differently according to their places in the editing and according to their being a person or a character in the novel. Also we established the similarities of the people to each other and to the author in the novel. In conclusion part we talked briefly about the datas we got.