Mâverdî'nin en-Nüket ve'l-Uyûn adlı tefsirinde isrâiliyyât
Isra'iliyyat in Mâwardî's Exegesis: Al-Nukat wa'l-Uyûn
- Tez No: 357809
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
İsrâiliyyât rivayetleri İslam'ın erken dönemlerinden itibaren çeşitli yollarla kaynaklara girmeye başlamıştır. Bu ifadeyle genel olarak, İslam dışı kaynaklardan İslam'a giren rivayetler kastedilmektedir. Araştırmanın birinci bölümünde; İsrâiliyyât'ın tanımı, bu rivayetlerin ortaya çıkış süreci, rivayetlerin geçişini kolaylaştıran etmenler, Hz. Peygaber, sahabe ve sonraki Müslümanların bu rivayetler karşısındaki konumları etraflıca ele alınmıştır. Yanı sıra oryantalistlerin ve Müslüman araştırmacıların konuyla ilgili görüşleri ve Kitab-ı Mukaddes'in tahrifi meselesi incelenmiştir. İkinci bölümde; Mâverdî'nin tefsirindeki bu tür rivayetler araştırılıp tespit edilmiş ve değerlendirilmiştir. Bu rivayetlerin Kitab-ı Mukaddes ve Ehl-i Kitap kaynaklarındaki referansları gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, müfessirlerin konuyla ilgili görüşlerine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
İsra'iliyyat have started to enter sources with various ways from the early stages of İslam. This notion meaning generally narrations that the entered to İslam from non-İslamic sources. İn the first section of the study; definition of the İsra'iliyyat, emergence of the narrations of process, factors that facilitate the passage of the narrations, Prophet (sav), his companions and following Muslims approaches to İsra'iliyyat narrations diccussed in detail. However, opinions on the sebject of Muslims and western researcher and issue of the falsification of the bible investigated. İn the second section of the study; the narrations in Mâverdî's tafsir researched, determined and evaluated. These narrations, compared with references in bible and Jewish-Christian's sources. İn this context; make noised about exegetist's evaluation too.