An examination of fifth and sixth grade students' proportional reasoning
5 ve 6. sınıf öğrencilerinin orantısal düşünme becerilerinin incelenmesi
- Tez No: 357834
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLER ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada 5 ve 6.sınıf öğrencilerinin orantısal ve orantısal olmayan durumları nasıl anlamlandırdıkları araştırılmaktadır. Araştırma ayrıca hatalı strateji kullanım sebeplerini sorularda yer alan sayıların birbirinin tam katı olma veya olmama durumlarına bağlı olarak incelemektedir. Veri toplama aracı olarak toplamsal, orantısal (bilinmeyen değer türünde), orantısal (niteliksel karşılaştırma soru türünde) ve sabit ilişki içeren dört farklı problem türü kullanılmıştır (sorular içerisinde kullanılan sayıların birbirinin tam katı olma ve birbirinin tam katı olmama durumlarına göre farklılaştırılmıştır). Veri toplama aracı, araştırmanın amacının öğrenci tarafından hissedilmemesi için dört adet araştırma amacından bağımsız soru olmak üzere toplam 12 problem içermektedir. Araştırmaya İstanbul'da bulunan bir özel okulda okumakta olan 120 beşinci sınıf ve 101 altıncı sınıf öğrencisi katılmıştır. Beşinci ve altıncı sınıf öğrencileri orantısal ilişki içeren ve orantısal ilişki içermeyen problemleri farklı başarı yüzdeleri ile çözmüşlerdir. Sabit ilişki içeren problemler en düşük başarı yüzdesine sahipken, bilinmeyen değer türündeki orantısal ilişki içeren problemler en yüksek başarı oranı ile çözülmüşlerdir. Ayrıca, öğrencilerin hatalı strateji kullanma yüzdeleri incelendiğinde, orantısal olmayan durumlarda orantısal strateji kullanma eğilimi her iki sınıf seviyesinde de ortaya çıkmıştır. Ayrıca problemde kullanılan sayıların, öğrencilerin başarı yüzdesine etkisi incelendiğinde, 5.sınıf öğrencilerinin sadece toplamsal ilişki içeren problemlerde, 6.sınıf öğrencilerinin ise hem toplamsal hem de niteliksel karşılaştırma sorularında başarı yüzdeleri anlamlı bir değişim göstermiştir. Strateji tercihleri incelendiğinde ise 5.sınıf öğrencilerinin toplamsal ilişki içeren problemlerde, 6.sınıf öğrencilerinin ise sabit ilişki ve niteliksel karşılaştırma gerektiren problemlerde tercih edilen çözüm stratejisi anlamlı bir değişim göstermiştir. Sabit ilişki içeren problemde kullanılan sayıların birbirinin“tam katı olma”durumu öğrencilerin orantısal çözüm stratejisini kullanma eğilimlerini,“tam katı olmama”durumu ise toplamsal çözüm stratejisi kullanma eğilimlerini anlamlı bir şekilde arttırmıştır. 5.sınıf seviyesinde“diğer”başlıklı çözüm strateji kullanma eğilimleri de bu değişimden anlamlı bir şekilde etkilenmiştir. Toplamsal ilişki içeren problemlerde sayıların“tam katı olmama”durumundan“tam katı olma”durumuna geçişi de orantısal çözüm kullanımını arttırmıştır. Ancak orantısal olan durumlarda problem içerisinde kullanılan sayıların çözüm stratejisine anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Araştırma devamında gerçekleşen nicel veri analizi araştırma sonuçları ile ilgili olarak iki önemli noktaya dikkat çekmiştir. İlk olarak, öğrenciler ile yapılan mülakatlarda öğrencilerin“toplamsal ilişki”ile“arttırma”stratejilerinin ayrımını yapamadıklarına dair ifadelere rastlanmıştır. Bir diğer önemli bulgu ise, öğrencilerin problemi tam olarak anlamadan çözüme karar vermeleridir. Öğrencilerin, problemlerdeki değişkenler arasındaki ilişkiden ziyade problemde yer alan sayılar arasındaki ilişkiyi göz önünde bulundurarak çözüm stratejisine karar vermeleri, çözüm stratejisine karar vermede nasıl bir akıl yürütme kullandıklarını açıklamada yaşanan zorluklar ve matematiksel problem ile ilgili kalıpsal beklentileri bu bulguyu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate 5th and 6th grade students' understanding of proportional and non-proportional situations. The study also looks at reasons of erroneous solutions in proportional and non-proportional problems depending on the type of numbers used in the problems as integer ratio or non-integer ratio. Data collection instrument was a 12-item test that included four types of word problems, additive, constant, proportional comparison (PC), and proportional missing-value (PM), each with an integer and non-integer ratio. One hundred and twenty 5th and 101 6th grade students in a private school participated in the study. 5th and 6th grade students solved proportional and non-proportional situational problems with different success rates. In detail, constant problems were solved with the lowest success rate, while proportional missing-value problems with the highest success rate in both grades. When the use of erroneous strategies was calculated in percentages, the tendency to overuse proportional strategy in non-proportional situations was observed in both grade levels. The study also examined number effect on students' success rate in proportional and non-proportional situations. The analysis showed that, fifth grade students' success rates in integer and non-integer numbered problems were significantly different in only additive problems. However, in the 6th grade the success rates differed significantly in additive and PC problems. Additionally, 5th grade students' choice of the methods significantly differed depending on the number change in only additive problems, while 6th grade students' choice of the strategies significantly differed in constant and PC problems. In constant problems when problems included integer ratios 5th and 6th grade students tended to use proportional methods, and when problems included non-integer ratios they tended to prefer additive methods. Use of“other”method in the 5th grade also increased significantly by the number change in the problems. In additive problems, when numbers changed from integer ratio to non-integer ratio, there was a significant difference in the overuse of proportional methods. However, the expected difference in the overuse of additive strategies in proportional problems when numbers form non-integer ratios was not observed. Qualitative findings revealed two important points. One of these points was students' understanding about“building-up”strategy. One another point was students' decision of the solution strategy without a full understanding of the problem. Frequently, students had a tendency to rely their solution strategy on the relation between numbers in the problems. Besides, students' difficulty in explaining their way of thinking, and students' beliefs about mathematical problems supported their insufficient understanding of the problem.