The mediating role of affect regulation in the relationship between attachment styles and defense mechanisms
Bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkide duygu durum düzenlemesinin aracı rolü
  1. Tez No: 357833
  2. Yazar: HANİFE UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, bağlanma stilleri ve beş adet savunma mekanizması (nesneye yöneltme, yansıtma, ilkeleştirme, kendine yöneltme ve tersine çevirme) arasındaki ilişkide duygu durum düzenlemesinin aracı rolünü incelemek için yapılmıştır. 87 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisinden oluşan katılımcılar, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II'den aldıkları skorlara göre üç bağlanma stili grubuna (kaygılı, kaçınmacı ve güvenli) yerleştirilmişlerdir. Ayrıca duygu durum düzenlemesi için Negative Mood Regulation Expectancies Scale'in Türkçe versiyonunu ve savunma mekanizmaları için ise Savunma Mekanizmaları Envanteri'ni doldurmuşlardır. Beklentilerimiz, güvensiz bağlanma stiline sahip katılımcıların (kaygılı ve kaçınmacı), güvenli bağlanma stiline sahip olanlara göre duygu durum düzenlemelerinin daha zayıf olmasından dolayı, bu beş savunma mekanizmasını daha fazla kullandıkları yönünde olmuştur. Bu ilişkinin test edilmesi için de hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgularımızda, ILK, KEN ve TER savunmaları için bağlanma stilleri ve savunma mekanizmaları arasında bir ilişki gözlemlenmiştir. Bu ilişki, ILK ve KEN için, beklentilerimiz doğrultusunda duygu durum düzenlemesinin aracı etkisinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fakat bu aracı etki KEN mekanizması için gözlemlenmemiş, sadece bağlanma stillerinin bir etkisi olduğu görülmüştür. Öte yandan, beklentilerimizin tersine, NES mekanizması için herhangi bir ilişki gözlemlenmemiştir. Bulgular, bağlanma stilleri, duygu durum düzenlemesi ve savunma mekanizmaları ile ilgili yapılan çalışmalar ve bunların sonuçlarına göre tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the mediating role of affect regulation in the relationship between attachment styles and five defense mechanisms (turning against object, projection, principalization, turning against self, and reversal). 87 Boğaziçi University students as participants were divided into three groups of attachment styles (anxious/ambivalent, avoidant, and secure) based on their scores in Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R). They also completed Negative Mood Regulation Expectancies Scale (NMR) and Defense Mechanisms Inventory (DMI) in order to measure affect regulation and five defense mechanisms, respectively. We expected that insecurely attached individuals (both anxious/ambivalent and avoidant) might use these five defenses less compared to securely attached ones due to their poor affect regulation capacities. A hierarchical regression analysis was conducted to test this relationship. The results revealed that there is a relationship between attachment styles and defense mechanisms for the defenses PRI, TAS, and REV. For PRI and REV, this relationship results from only NMR. On the other hand, only attachment styles contributed to this relationship in TAS. However, contrary to our predictions, we were not able to observe any relationship among attachment styles, affect regulation, and TAO. The results were discussed in accordance with the literature about attachment, affect regulation, and defense mechanisms.